Уапсен петти функционер на руската одбрана поради корупција


 

Руските безбедносни сили продолжуваат да го чистат раководството на Министерството за одбрана по оставката на Сергеј Шојгу, кој го водеше одделот 12 години.

По четворицата генерали, приведен е и шефот на одделот за обезбедување државни нарачки на Министерството за одбрана, Владимир Вертелецки, јавија воените дописници на Z каналите, а потоа потврдија и Интерфакс и „Известија“.

Според изворот на „Известија“, Вертелецки е осомничен за примање поткуп: тој добил автомобил и куќа од претприемач кој работел со нарачки на државната одбрана. Како што пишува каналот „Два мајори“, станува збор за поткуп во особено големи размери. Според безбедносните службеници, Вертелецки го регистрирал добиениот имот на име на роднини.

„Вертелецки беше одведен во ‘инка’“, потврдува воениот дописник Јуриј Котенок. Според него, безбедносните сили извршиле рација во главната зграда на Министерството за одбрана во Москва и го привеле функционерот на неговото работно место. Ова се случило на 21 мај.

Вертелецки стана петтиот висок воен офицер приведен по оставката на Шојгу. Претходно во четвртокот се дозна за приведувањето на началникот на Главната управа за комуникации на вооружените сили, генерал-полковник Вадим Шамарин. Тој е и заменик-началник на генералштабот.