Уапсен црногорскиот амбасадор во Полска, вицепремиерот Абазовиќ вели нема недопирливи

Поранешниот црногорски министер за здравство и актуелен амбасадор во Полска, Будимир Шегрт, денеска е уапсен, соопшти потпретседателот на владата Дритан Абазовиќ.

„Го уапсивме поранешниот министер за здравство и амбасадор на Црна Гора во Полска, Будимир Шегрт. Нема недоприливи! Борбата против високата копруција останува наш приоритет!“ напиша Абазовиќч на Твитер.

Тој додаде дека и ќе докаже дека државата е посилна од организираниот криминал.

Лидерот на движењето УРА веќе најавуваше одлучна борба против корупцијата, која можеше веќе да се види преку апсењето на директорот на Управата за недвижнини и на уште неколлку доскорешни функционери.
Абазовиќ посебно го привлече вниманието на црногорската јавност со смената на директорот на Управата на полицијата на Црна Гора, а набрзо потоа и на  директорот на Агенцијата за национална безбедност.