ТВ репортерка стана мис на Америка за 2021


САД– Мис Кентаки Ел Смит, репортер на ТВ станица во Луисвил, ја понесе титулата Мис на САД 2021 година на синоќешниот избор во казиното одморалиште Ривер Спирит во Тулса, Оклахома.

Пред натпреварот, Смит размислуваше за нејзиното патување од гледач на Мис на САД до натпреварувач.

 

„Пред нешто повеќе од една година седнав во кревет и ја гледав Мис САД“, напиша таа во објавата на Инстаграм на 14 ноември. „Се сеќавам дека гледав (Мис Њујорк Андреја Гибау), (Госпоѓица Охајо Стефани Мари Миранда), (Госпоѓица Луизијана Мараја Клејтон) и уште толку неверојатни жени како ја красат сцената и мислев: „Сакам да бидам на таа сцена да бидам како нив.’ Го направив тој сон реалност“.

Смит дипломирала во 2020 година на Универзитетот во Кентаки, каде студирала радиодифузно новинарство и политички науки и работела како летен соработник на колеџот Фокс Њуз во Вашингтон. 

Таа ќе ги претставува САД на изборот за Мис Универзум во 2021 година, на 12 декември во Еилат, Израел.

Стив Харви повторно ќе се врати како домаќин. Тричасовниот настан ќе се емитува во живо на Фокс во САД, а исто така и во 180 земји и територии низ целиот свет. Ќе заврши со актуелната Мис Универзум, Мексиканката Андреа Меза, која ќе ја круниса нејзината наследничка.

Вчера, организаторите на изборот за Мис Универзум рекоа дека една натпреварувачка била позитивна на тестот за Ковид-19 по пристигнувањето во Израел, кој продолжува со плановите да биде домаќин на натпреварот и покрај затворањето на границите поради новооткриената Омикрон варијанта.

Организацијата Мис Универзум соопшти дека повеќето од 80-те натпреварувачки пристигнале во Израел и дека настанот ќе се одржи според планираното со строги протоколи за коронавирус. Натпреварувачите ќе се натпреваруваат во национални носии, вечерни тоалети и костими за капење, а ќе одговорат и на серија прашања за интервју.

Израел ги затвори своите граници за сите странски патници за време на викендот, една од неколкуте мерки преземени за да се спречи ширењето на новата варијанта откако беше откриен барем еден случај, кај вакциниран патник кој се враќаше од Малави. Варијантата првпат беше идентификувана во Јужна Африка, но оттогаш се откриени случаи во неколку европски земји, како и во Хонг Конг и Австралија. (АП)