Туристите нагрнаа во Долината на смртта на температура од над 50 Целзиусови степени


Фотографија за спомен од Долината на смртта

 

Стотици Европејци кои патуваат низ американскиот запад и авантуристи од цела САД сè уште се привлечени кон Националниот парк „Долината на смртта“, иако пустиот регион познат како едно од најжешките места на Земјата е под опасен топлотен бран кој е обвинет за смртта на мотоциклист викендот.

Француски, шпански, англиски и швајцарски туристи ги напуштија своите климатизирани изнајмени автомобили и домови во понеделникот за да го фотографираат пустиот пејзаж толку различен од планините покриени со снег и зелените ридови што ги знаат дома. На американските авантуристи им се допадна новитетот, иако официјалните лица во паркот во Калифорнија ги предупредија посетителите да останат безбедни.

„Бев возбуден што ќе биде толку жешко“, рече Дру Белт, жител на Тупело, Мисисипи, кој сакаше да застане во Долината на смртта како место кое може да се пофали со најниската височина во САД на својот пат да се искачи на планината Витни во Калифорнија. „Тоа е можност еднаш во животот. Некако како одење на Марс“.

Засилениот топлотен бран што зафати големи делови од Соединетите Држави доведе и до рекордни дневни високи температури во Орегон, кои предизвикаа четири смртни случаи во областа Портланд. Повеќе од 146 милиони луѓе ширум САД беа под тревога во понеделникот, особено во западните држави.

Десетици локации на западниот и северозападниот дел на Тихиот Океан ги изедначија или ги соборија претходните рекорди за топлина во текот на викендот и се очекува да продолжат да го прават тоа во текот на неделата.

Портланд ги собори дневните рекордни температури во петокот, саботата и неделата и беше на пат да го стори тоа повторно во понеделник со прогнозирана максимална температура од 38,9 степени Целзиусови, изјави метеорологот на Националната метеоролошка служба, Хана Чендлер-Кули. Високи температури се очекуваа во Портланд до вторник навечер.

Температурата во Долината на мсртта по 22 часот навечер

Во пустината во источна Калифорнија, висока температура од 53,3 Целзиусови степени беше забележана во саботата и неделата во Долината на смртта, каде посетител, кој не беше идентификуван, почина во саботата од изложеност на топлина. Уште едно лице е хоспитализирано, соопштија официјални лица.

Тие беа меѓу шестмината мотоциклисти кои се возеа низ областа Бадвотер во басенот на жешкото време, се вели во соопштението на паркот. Хеликоптерите на итната медицинска помош не можеа да одговорат бидејќи леталото генерално не може безбедно да лета над 48,8 Ц, рекоа официјални лица.

 „Импресивно е“, рече Томас Мрзлиек од Базел, Швајцарија. „Тоа е како бран што удира кога ќе излезете од автомобилот, но тоа е многу сува топлина. Значи, не е како во Европа“. (АП)