Тухел ќе добие 10 милиони евра од Баерн, сумата ќе се намали доколку најде работа пред летото 2025 година


 Раководството на  бундеслигашот Баерн Минхен и тренерот Томас Тухел се договорија за шема за исплата на пенали.

Тренерот го напушти клубот од Минхен по крајот на сезоната. Претходно беше објавено дека на фудбалскиот стручњак ќе му бидат исплатени повеќе од 10 милиони евра.

Според „Билд“, Тухел ќе добие околу 10 милиони евра. Но, доколку Томас пред истекот на договорот со Баерн (до 30.06.2025 година) преземе друг тим, дел од сумата ќе му биде одземена.

Големината на резот зависи од тоа колку време останува на неговиот договор со Баерн.