Три славни жени живеат со рак на дојка во последен стадиум: Не се предаваме

САД- Ракот на дојка не избира богати или сиромашни, анонимни или славни. Три славни жени  живеат со метастазиран карцином на дојка (не постои лек за рак на дојка во фаза IV), додека исто така се во центарот на вниманието. Го споделија своето искуство во јавноста.

Оливија Њутн-Џон

По нејзината прва дијагноза за рак на дојка во 1992 година, ѕвездата на „Брилјантин“ Оливија Њутн-Џон беше подложена на мастектомија, реконструкција и девет месеци хемотерапија. За време на нејзиниот третман, таа исто така најде удобност во целокупниот план за велнес кој вклучуваше јога и медитација. Продолжуваше да го позајмува своето име и да помогне во собирање средства за отворање на Центарот за истражување на ракот на здравјето и рак на Оливија Њутн-Џон во Мелбурн во 2012 година, за да им овозможи на другите луѓе кои живеат со рак пристап до слични третмани. „Да се ​​создаде овој велнес центар каде што луѓето кои преживуваат рак ќе можат да одат и да ги прават работите што ги правев кога имав рак на дојка“, рече таа. „Направив масажа и медитација и јога … сите работи што би помогнале да ме лекува и да го одржувам мојот дух позитивен“.

Дваесет и пет години по нејзината првична дијагноза за рак на дојка – откако доживеа силна болка во грбот што ја припишуваше на ишијас – Њутн-Џон дозна дека ракот се вратил како IV стадиум, метастазирајќи во коска во долниот дел на грбот.

„Се чувствувам добро и уживам тотална поддршка од моето семејство и пријателите, заедно со тим од здравствени работници и медицински работници“, рече таа за „Пипл“, споделувајќи дека нејзиниот курс на третман вклучува зрачење. „Целосно сум уверена дека моето ново патување ќе има позитивна успешна приказна за да ги инспирирам другите!“ Во 2019 година, таа се здружи со „Танчери против рак“, кои собраа над 2 милиони долари за танчери погодени од рак.

Овој месец – по смртта на нејзината пријателка Кели Престон по двегодишна борба со рак на дојка – актерката и пејачка  најави формирање на Фондацијата Оливија Њутн-Џон. Нејзината смрт „навистина ја зајакна мојата решеност да ја формирам оваа фондација затоа што изгубив премногу пријатели од рак, членови на семејството и пријатели “, рече таа. „Живеејќи со него, ова е мојот сон. Ова е мојата страст да видам свет над ракот “.

Шенон Доерти

Актерката од 90210 во февруари 2015 година објави дека е на третман по дијагноза на рак на дојка. Во јули 2016 година, по вториот круг на хемотерапија, таа го документираше процесот на сечење на косата – што доведе до целосно бричење на главата – на Инстаграм.

„После мојот втор третман, мојата коса беше со дупки. Едноставно испадна “, изјави Доерти за ЕТ.

Иако нејзиниот карцином замина во ремисија во 2017 година, таа ќе сподели во февруари 2020 година дека се вратил како фаза IV. И покрај нејзината дијагноза, таа се приклучи на рестартирањето на Беверли Хилс, 90210, што се емитуваше во 2019 година, гледајќи го како можност да докаже дека може да продолжи да работи и покрај нејзините здравствени борби.

„Не се предавам“, рече таа неодамна за Ел. „Се чувствувам како да сум многу, многу здраво човечко суштество. Тешко е да ги завршите работите кога се чувствувате како да ќе живеете уште 10 или 15 години “.

Бершан Шо

Водителката и мотивациски говорник помина низ зрачење откако прв пат ѝ беше дијагностициран со рак на дојка во 2007 година, на 33-годишна возраст. Две години подоцна (само неколку недели пред нејзината венчавка) таа ќе дознае дека ракот се вратил во четвртата фаза Во тоа време и беа дадени само три месеци живот, но – како што сподели на Инстаграм овој месец – „Јас сум тука 12 години подоцна и напредувам“.

Од нејзината дијагноза, Шо ги искористи своите платформи (нејзината апликација Уравариор треба да излезе наскоро) за да се промовира свеста за рак на дојка.