Тревис Баркер наводно бил хоспитализиран со панкреатитис по колоноскопија. Гастроентеролозите велат дека тоа е исклучително ретко


САД – Тревис Баркер беше хоспитализиран во вторникот наутро, но раните извештаи не ја наведоа причината за неговото примање.

Сега, изворите изјавија за TMZ дека пејачот на Blink 182 има панкреатитис или воспален панкреас. Панкреасот е жлезда на левата страна на абдоменот која лачи ензими кои помагаат во разградувањето на храната. Исто така, помага во регулирањето на шеќерот во крвта, според Медицина Хопкинс.

ТМЗ соопшти дека лекарите се сомневаат дека состојбата на Баркер е поврзана со неодамнешната колоноскопија. Колоноскопијата се алатка за скрининг на рак на дебелото црево, која вообичаено им се препорачува на мажи со просечен ризик на секои 10 години откако ќе наполнат 45 години. Баркер има 46 години.

Д-р Ерик Голдстајн, гастроентеролог од Њујорк, изјави за Инсајдер дека панкреатитисот предизвикан од колоноскопија е толку редок што извештаите треба „да се земат со резерва“.

„Иако можеби е вистина дека неодамна направил колоноскопија, а можеби е вистина дека има панкреатитис, многу е тешко да се поверува дека тие се навистина причина и последица“, рече тој.

Повеќето случаи на панкреатитис се должат на камења во жолчката или злоупотреба на алкохол
Иако компликациите од колоноскопијата се ретки, тие може да вклучуваат реакција на анестезија, крварење или кинење на цревниот ѕид, известува клиниката Мајо.

Развивањето на панкреатитис од колоноскопија е особено ретко, рече Голдштајн, со оглед на анатомијата каде се наоѓа панкреасот во однос на делот од дебелото црево испитан за време на колоноскопија. „Тоа не е нешто што го разгледуваме“, рече тој, додека повреда на црниот дроб или слезината, на пример, е.

Тој рече дека 80% од случаите на панкреатитис се должат на камења во жолчката или злоупотреба на алкохол, а повеќето други случаи се поради лекови, вируси, па дури и други процедури освен колоноскопија.

„Лице кое има панкреатитис секако не е невообичаено. Лицето кое има колоноскопија секако не е невообичаено“, рече Голдстајн. Но, лице кое има панкреатитис поради колоноскопија „нема смисла“.

Постојат извештаи за случаи кои го опишуваат панкреатитисот по колоноскопија
Во еден извештај за случај од 2019 година, лекарите опишуваат 53-годишна жена која отишла во собата за итни случаи со абдоминална болка и и била дијагностицирана панкреатитис. Нејзината болка започнала два часа по рутинска колоноскопија, која била  чиста.

Но, изгледаше дека развила воспалителен одговор на процедурата, поради што останала во болница 11 дена.

Не е јасно како колоноскопијата може да доведе до панкреатитис, пишуваат лекарите, но тоа би можело да се случи доколку алатката за колоноскопија некако го влоши панкреасот. Алтернативно, тоа може да биде реакција на премногу надуеност на дебелото црево за време на процедурата, преголем притисок на абдоменот или иритација од алат што гори што може да се користи за отстранување на полипи за време на колоноскопија.

Авторите на извештајот на случајот пишуваат дека иако болката по колоноскопија е честа, панкреатитисот не треба да се занемари откако ќе се исклучат почести дијагнози. „Панкреатитисот предизвикан од колоноскопија е исклучително редок феномен што понекогаш може да се пропушти и да доведе до одложена дијагноза и третман“, велат тие.