Трескавични чекори на Трамп и сојузниците да ја поништат победата на Бајден

Руди Џулијани е на чело на правниот тим кој бара шанси за поништување на победата на Џо Бајден на сите можни наичи, дури и со притиок врз иборните органи (Фото: АП)

Трамп бара од државните законодавци во Мичиген, каде тој загуби со 145.000 гласа,  сите електори да му ги доделат нему

 

ВАШИНГТОН – Претседателот Доналд Трамп и неговите сојузници преземаат сè повеќе избезумени чекори да ги субверзираат резултатите од изборите во 2020 година, вклучително и повикување на државните законодавци во Белата куќа, како дел од долгиот обид за поништување на победата на Џо Бајден.

Меѓу другите последни тактики: лично повикување на претставници на локалните избирачки одбори кои се обидуваат да ги укинат своите гласови за потврда во Мичиген, сугерирање во Пенсилванија да не се послуша народниот глас таму и да изврши притисок врз окружните службеници во Аризона да го одложат заверувањето на гласовите.

Експертите за изборно право сметаат дека тоа е последниот, умирачки удар на кампањата Трамп и велат дека Бајден сигурно ќе влезе во Овалната соба во јануари. Но, постои голема загриженост дека напорите на Трамп прават вистинска штета на јавната доверба во интегритетот на американските избори.

Републиканскиот сенаторот од Јута, Мит Ромни, еден од најгласните критичари на Трамп во партијата, го обвини претседателот за прибегнување кон „отворен притисок врз државните и локалните власти за да ја нарушат волјата на народот и да ги поништат изборите“. Ромни додаде: „Тешко да се замисли полошо, таква недемократски акција од страна на актуелен американски претседател“.

Самата агенција за безбедност на изборите на Трамп ги прогласи претседателските избори во 2020 година за најбезбедни во историјата. Неколку дена по таа изјава, Трамп го отпушти шефот на агенцијата.

Но, постојаниот наплив на неосновани тврдења на републиканскиот претседател, неговата работа да ги поколеба локалните службеници кои ги заверуваат гласовите и одбивањето на неговите сојузници да признаат дека изгубил, веројатно ќе има трајно негативно влијание врз земјата. Легиите на неговите приврзаници не веруваат дека изгубил.

„Станува збор за обид за поставување услови кога половина од земјата верува дека има само две можности, или тие да победат или изборите да бидат украдени“, рече Џастин Левит, научник за уставно право и професор на Правната школа Лојола. „И тоа не е демократија“.

Трамп ги покани лидерите на законодавната власт во Мичиген, лидерот на мнозинството во Сенатот, Мајк Ширки и спикерот на Претставничкиот дом Ли Чатфилд, во Белата куќа, според две официјални лица запознаени со ова прашање, кои не биле овластени да зборуваат јавно. Двајцата се согласија да одат, според еден официјален претставник, но тие не коментираа јавно и не е јасно која е целта на состанокот.

Законодавниот дом во Мичиген ќе биде повикан да избере електори ако Трамп успее да го убеди одборот на набљудувачи на државата да не ја потврди победата на Бајден со 154.000 гласови. Но, двајцата законодавни лидери посочија дека нема да се обидат да ја поништат победата на Бајден.

„Законот во Мичиген не вклучува одредба за законодавниот дом за директно избирање на електори или доделување на електори на кој било друг, освен на лицето кое добило најмногу гласови“, рече портпаролот на Ширки минатата недела.

За време на прес-конференцијата во Вилмингтон, Делавер, во четвртокот, Бајден рече дека Американците „се сведоци на неверојатна неодговорност, се испраќаат неверојатно штетни пораки до остатокот од светот за тоа како функционира демократијата“.

Тој додаде: „Само мислам дека е тотално неодговорно“.

Претходно, личниот адвокат на Трамп, Руди Џулијани и другите одржаа прес-конференција за да тврдат за широко распространетиот заговор на демократите во повеќе држави и беа осомничени машините за гласање. Но, изборните претставници низ целата земја постојано изјавуваа дека нема широко распространета измама.

Сенаторот Бен Сас, републиканец од Небраска, објави на Твитер: „Руди и неговите пријатели не треба да вршат притисок врз електоритеда ги игнорираат нивните обврски за сертифицирање според статутот. Ние сме нација на закони, а не на твитови“.

Во Пенсилванија, каде кампањата Трамп ги оспорува изборните резултати во федералниот суд, правниот тим предводен од Џулијани во поднесувањето на барањето во средата предложи судијата да му наложи на државниот законодавен дом предводен од републиканците да избере делегати во Изборниот колеџ, потенцијално фрлајќи ги 20-те изборни гласови на Трамп. Судија го одложи доказното рочиште за случајот.

Во Аризона, Републиканската партија врши притисок врз окружните службеници да го одложат заверувањето на резултатите. Републиканцитево четвртокот го изгубија обидот за одложување на сертификацијата во округот Марикопа, најнаселен во државата. Во северозападна Аризона, властите на округот Мохаве го одложија своето сертифицирање за следната недела. Официјалните лица од округот Марикопа се очекува да ги потврдат резултатите од изборите во петок.

Бајден ја освои Аризона со повеќе од 10.000 гласа, а округот Марикопа го постави на врвот. Округот изврши пребројување на рацете на некои гласачки ливчиња викендот по изборите, што покажа дека броењето со машините било бројот на машини е 100% точно. Истото се докажа во средата за време на рутинските тестови за точност по изборите. (АП)