Трампова Америка: Републикански сенатор вели дека „демократијата не е целта“ на американскиот систем

Сенаторот Мајк Ли напиша: „Демократијата не е целта; слободата, мирот и благосостојбата се. Ние сакаме да цвета човечката состојба. Рангираната демократија може да го спречи тоа“ (Фото: Ројтерс)

Врвен републикански сенатор изјави дека „демократијата не е целта“ на политичкиот систем во Америка, предизвикувајќи широко разочарување во време кога неговата партија е обвинета од демократите за заговор за сузбивање на гласачите и за сомневање за мирна транзиција на власта на изборите во ноември.

Сенаторот од Јута, Мајк Ли, ја објави воспалителната изјава во твитот рано наутро по дебатата на потпретседателските кандидати во средата.

„Демократијата не е целта; слободата, мирот и благосостојбата се. Ние сакаме да цвета човечката состојба. Рангираната демократија може да го спречи тоа“, напиша тој, пишувајќи просперитет со погрешен правопис.

Тоа следеше по низата твитови што ги направи за време на дебатата меѓу Мајк Пенс и Камала Харис во кои Ли тврдеше „Ние не сме демократија“ и ја доведува во прашање нејзината улога во американската влада.

Ли, кој е дел од републиканците кои неодамна беа позитивни на корона вирус, напиша: „Зборот ‘демократија’ го нема никаде во Уставот, можеби затоа што нашата форма на управување не е демократија. Тоа е уставна република. Тоа за мене е важно. Тоа треба да биде важно за секој што се грижи за прекумерната акумулација на моќ во рацете на малкумина“.

Тој додаде: „Владата е официјална употреба на принудна сила – ништо повеќе и ништо помалку. Уставот нè штити со ограничување на употребата на владина сила“.

Неговиот твит за демократија веднаш предизвика тревога, вклучително и од голем број поранешни владини претставници.

Френк Фиглузи, поранешен помошник директор на ФБИ, објави на Твитер: „’Демократијата не е целта’. Нашите сомнежи се потврдени“.

Валтер Шауб, поранешен директор на американската канцеларија за владина етика, рече: „Луѓето од генерацијата на мојот дедо знаеја што да прават со фашистите. Сега член на Конгресот нè повикува да им се придружиме. Се прашувам што те натера толку многу да ја мразиш Америка“.

Колумнистот на Блумберг, Џонатан Бернштајн, напиша: „Ако немаме владеење на народот, кој точно треба да владее? Низ американската историја одговорот секогаш бил ист: народот“.

Тоа се случува во услови на зголемена загриженост за интегритетот на изборите на 3 ноември.

Во меѓувреме, Трамп и Пенс одбија да ги убедат гласачите дека ќе има мирен трансфер на власта доколку републиканците изгубат на изборите во ноември.

Претседателот рече: „Па, ќе треба да видиме што ќе се случи“. И во потпретседателската дебата, на прашањето што би направил ако Трамп одбие мирен трансфер на власта, Пенс рече: „Прво и најважно, мислам дека ќе победиме на овие избори“.

Во Флорида, федералниот апелациски суд донесе одлука во септември дека луѓето со казнени пресуди не можат да гласаат освен ако не ги отплатат сите заостанати долгови – потенцијално блокирајќи околу 744.000 луѓе да гласаат. (Гардијан)