Трамп во френетичен спринт последните два дена од кампањата

Доналд Трамп зборува на митинг во Ридинг, Пенсилванија

Претседателот ќе има 10 митинизи во два дена во клучните држави каде се добиваат изборите за да ги сврти анкетите на своја страна пред гласањето во вторник

 

ВАШИНГТОН – Два дена пред денот на изборите, претседателот Доналд Трамп во неделата започна предизборен спринт низ клучните држави на бојното поле, почнувајќи од Мичиген, што ќе бидат клучни за исходот на изборите во САД, во обид да им се спротивстави на анкетите и да го победи демократскиот предизвикувач Џо Бајден.

Трамп, со цел да избегне да стане првиот актуелен претседател кој ќе изгуби кандидатура за реизбор по републиканецот Џорџ Х.В. Буш во 1992 година, има френетичен распоред во недела, со застанувања планирани и во Ајова, Северна Каролина, Џорџија и Флорида. Бајден треба да започне кампања во Пенсилванија.

Зафатен со наноси од снег во Вашингтон, град северно од Детроит, Трамп носеше црвена капа со заштитен знак со натпис „Направи ја Америка повторно голема“, додека се обраќаше на бурната толпа во студеното утро.

Откако толпата гласно извика: „Те сакаме“ Трамп одговори: „И јас ве сакам. Ако не беше така, немаше да стојам тука, затоа што овде е смрзнувачка“.

Националното водство во анкетите за јавното мислење на Бајден остана релативно стабилно во последните неколку месеци бидејќи пандемијата на корона вирусот не попушта. Поранешниот потпретседател имаше предност од 51 наспроти 43 отсто во последната анкета на Ројтерс/Ипсос направена од 27 до 29 октомври.

Трамп се соочува со она што се чини дека е тесен пат кон реизбор. Анкетите покажуваат дека е близу до Бајден во доволно борбени држави што може да му дадат 270 гласови потребни за да победи во изборниот колеџ, што го одредува вкупниот победник.

Трката останува неизвесна во Флорида, Северна Каролина и Аризона, додека Трамп заостанува за 5 процентни поени во Пенсилванија и 9 процентни поени во Мичиген и Висконсин.

Анита Дан, советник за кампањата на Бајден, изјави за програмата „Состојба на Унијата“ на Си-ен-ен: „Се чувствуваме сигурни за тоа каде сме“. Демократските гувернери на Мичиген, Пенсилванија и Висконсин изјавија дека се оптимисти за шансите на Бајден во нивните држави. Републиканскиот гувернер на Охајо предвиде дека Трамп ќе ја освои државата со неколку процентни поени.

Веќе има рекордна бројка – 93 милиони, според „Проектот за избори во САД“ – на предвремени гласови дадени низ целата земја, или лично или по пошта, феномен што се очекува да ги зголеми шансите на Бајден. Тоа претставува околу 68 проценти  од вкупно преброените гласачки ливчиња на изборите во САД во 2016 година.

Натпреварот се покажа неочекувано неизвесен во Тексас, типично сигурна републиканска држава.

В понеделник, како одговор на тужбата покрената од конзервативен активист и републикански државен законодавец, федерален судија во Хјустон ќе одржи вонредно сослушување за тоа дали официјалните претставници на округот Харис нелегално дозволиле гласање за време на пандемијата и треба да се отфрлат повеќе од 100.000 гласови во областа на демократите.

Откако во петокот караван од возила со знамиња на кампањата на Трамп опколи автобус на кампањата Бајден на автопат во Тексас, Трамп во саботата ретвитуваше видео од инцидентот и напиша: „ГО САКАМ ТЕКСАС!“ Кампањата на Бајден соопшти дека откажала два настана како резултат на инцидентот.

Кампањата Трамп посочи дека личното гласање во вторник ќе го истурка претседателот на врвот. Советникот за кампањата Џејсон Милер рече дека демократите поминале неколку месеци нагласувајќи ја заканата од пандемијата и им порачале на луѓето дека не е безбедно да се оди лично на гласање.

„Па, погоди што? Поддржувачите на претседателот Трамп ќе се појават во вторник. Ништо нема да ги спречи“, изјави Милер за програмата „Оваа недела“ на Еј-би-си. „Мислам дека демократите ќе погледнат во ретровизорот и ќе речат: ‘Ова веројатно нѐ чинеше на изборите’“.

Дан го отфрли аргументот на Милер и рече дека рекордните бројки за предвремено гласање одразуваат ентузијазам, а не страв.

Бајден треба да започне повторно кампања во недела во Пенсилванија, една од најкритичните кон државите на бојното поле и онаа што Трамп ја освои во неговата неочекувана победа над Хилари Клинтон во 2016 година.

Бајден денот го започна во црква во неговата матична држава Делавер. Додека влегуваше, демонстрантите против абортус и про-Трамп му рекоа да се покае заради душата на неговиот покоен син, кој е закопан во црквата.

Во недела и понеделник, Трамп треба да организира 10 митинзи – пет на ден – што ја прави оваа кампања најгуста. В понеделник неговата кампања има предвидено настани во Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин и два во Мичиген.

Трамп ќе го затвори дводневниот спринт со митинг доцна во понеделникот во Гранд Рапидс, Мичиген, на истата локација каде што ја заврши својата кампања во 2016 година. Во неговата неочекувана победа пред четири години, богатиот бизнисмен кој стана политичар ги освои Мичиген, Пенсилванија и Висконсин, три држави кои со децении беа во рацете на демократите. (Ројтерс)