Трамп се сомнева дека Навални бил отруен, вели „САД немаат доказ“

Претседателот Доналд Трамп рече дека Соединетите Држави мора да „погледнат многу сериозно“ во труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, но дека неговата администрација сè уште не видела доказ.

„Мислам дека треба да го разгледаме многу сериозно, ако е така“, рече тој, пред да разговара долго за неговите дипломатски напори во Северна Кореја и за неширењето на нуклеарното оружје во Русија. „Не знам што точно се случи. Трагично е Страшно е, не требало да се случи. Сè уште немаме доказ, но ќе погледнам.

„Интересно е што сите секогаш ја споменуваат Русија… но мислам дека веројатно Кина во овој момент е земјата за која треба да зборувате многу повеќе од Русија“.

Оваа недела германската канцеларка Ангела Меркел откри дека тестовите во воената лабораторија „недвосмислено утврдиле“ дека критичарот на Кремљ бил затруен со нервен агенс „новичок“ и го нарече случајот „обид за убиство“.

Во петокот, НАТО го осуди нападот како „ужасен“ и повика одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата. „Повторно и повторно, видовме напаѓани и загрозени критичари на режимот на [Владимир Путин]. Некои се убиени “, рече портпаролот Пирс Казелет.

Русија досега не отвори кривична истрага и рече дека сè уште нема докази за кривично дело. Во петокот продолжи да нуди алтернативни теории зошто Навални се разболе пред две недели, почнувајќи од стрес, диета или „обичен недостаток на појадок“.

Трамп не зазеде толку силен став како Стејт департментот, кој претходно во петокот изрази голема загриженост во врска со откритието дека Навални е отруен.

На состанокот во Вашингтон претходно во петокот, заменик-државниот секретар Стивен Биегун му рече на рускиот амбасадор Анатолиј Антонов дека употребата на Москва на ова хемиско оружје ќе биде јасно кршење на нејзините обврски согласно Конвенцијата за хемиско оружје.

„Заменик-секретарот ја повика Русија да соработува целосно со истрагата на меѓународната заедница за овој напад“, рече портпаролот на одделот Морган Ортагус во изјавата. (Ројтерс)