Трамп „се прашува“ каде да бега ако изгуби на изборите

Американскиот претседател навести дека може да ја напушти земјата ако загуби од Џо Бајден на изборите на 3 ноември. „Политико“ наведува некои од веројатните дестинации за сегашните жители на Пенсилванија Авенија 1600.

Дека Доналд Трамп со задоволство ќе ги предаде клучевите од Пенсилванија авенија 1600 доколку ги загуби изборите е сè друго, само не загарантирано. Но, ако неговите коментари за време на предизборен митинг во Џорџија се нешто што може да се случи, тој може само да се спакува и да замине во странство.

„Трката против најлошиот кандидат во историјата на американската политика ме става под притисок“, им рече Трамп на симпатизерите минатата недела.

„Можете ли да замислите ако изгубам? Што ќе правам цел живот? Јас ќе кажам, изгубив од најлошиот кандидат во историјата на политиката. Нема да се чувствувам толку добро. Можеби ќе треба да ја напуштам земјата, не знам“.

Но, каде би отишол Трамп ако ги напушти САД? Еве неколку места каде тој би бил добредојден и не толку добредојден.

Африка

Онаму каде сонцето не грее (во 2018 година, Трамп ги дефинираше земјите од Црниот континент како „глупави земји“). Не е добредојден.

Брисел, Белгија

Пеколна дупка (Трамп така ја нарече белгиската престолнина во 2017 година). Не е добредојден.

Мексико

Сериозно? Не е добредојден.

Шкотска/Ирска

Одлични терени за голф. Шкотска може да биде подобра опција поради историските семејни врски (мајката на Трамп, Мери Ен Меклауд, е родена во селото Тонг на островот Луис), додека Џо Бајден има длабоки корени во Ирска. Сепак, двете земји имаат договори за екстрадиција со САД, што може да создаде проблеми во иднина. Добредојде

Барвиха, Русија

Популарна дестинација за луѓе кои инаку не се многу популарни. Долго време се шпекулираше дека е потенцијална идна дестинација на сирискиот претседател Башар ал-Асад откако ќе се умори од убивање на сопствениот народ. Овој мал град во московскиот регион е дом на санаториумот Барвиха, здравствено одморалиште на рускиот претседател, па затоа е погодно за разговор со стариот пријател на Трамп, Владимир.

Мирјана Марковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ, поранешен српски лидер, кој беше пронајден мртов во затворска ќелија во центарот за притвор на Трибуналот за воени злосторства, исто така живееше таму до својата смрт. Нивниот син Марко Милошевиќ, исто така, има дом таму.

Аскар Акаев, поранешен претседател на Киргистан, кој беше соборен за време на револуцијата на лалињата во 2005 година, се пресели во градот. И, ако Едвард Сноуден сè уште живее во Русија, тогаш тој најверојатно е тука. Во Барвиха има и едно катче каде има продавници „Гучи“, „Ралф Лорен“ и „Долче и Габана“, што ќе биде убаво за Меланија ако реши да дојде. Добредојде

Луксембург

Не мора да се плаќаат многу даноци, во голема мера благодарение на стариот спаринг партнер на Трамп, „тврдото, тврдо колаче“ Жан-Клод Јункер. Добредојде

Езеро Газивода / Ујмани, Косово

Дом на неодамна преименуваното езеро со името на американскиот претседател, кое лежи на териториите на Косово и Србија (Србите го нарекуваат Газивода, Косовците Ујмани), кои се бореа во периодот 1998-1999 година и сè уште не постигнаа траен мировен договор. Трамп би можел да го покани Џаред Кушнер на вечера, тој би ги решил внатрешните проблеми до пред појадок.

Сепак, локалното прифаќање на преименувањето не беше баш ентузијастичко. Иван Јакшиќ за „Политико“ изјави: „Не поддржувам преименување на езерото. Тоа е создадено за време на поранешна Југославија од нашите предци. Мислам дека не е фер Американците само да влезат и да го преименуваат нашето езеро“. Не е добредојден.

Азербејџан

Во главниот град Баку има незавршен облакодер, кој требаше да биде отворен во 2015 година, но тоа никогаш не се случи. Азербејџанците вклучени во проектот беа блиски роднини на Зиа Мамадов, еден од најмоќните олигарси во земјата. Според информациите испратени од Амбасадата на САД во Азербејџан во 2009 и 2010 година и објавени од Викиликс, американски дипломат го опиша Мамадов како „премногу корумпиран дури и за Азербејџан“.

„Хотелот“ е исто така во многу непожелен дел од Баку – според „Њујоркер“ „Преку улицата спроти хотелот има трговски центар со попусти; областа е исполнета со тесни, валкани продавници и наргиле барови“. Имајте на ум дека Азербејџан е на работ на војна, па дали сега се посакувани некои делови од Баку? Добредојде.

Форт Трамп, Полска

Додека Трамп ги повлекува американските трупи од Германија, се чини поверојатно е САД да го исполнат барањето на Варшава за постојана американска воена база во Полска. „Се надевам дека заедно ќе го изградиме Форт Трамп во Полска, господине претседател“, му рече полскиот претседател Анджеј Дуда на Трамп за време на неговата посета на Вашингтон во 2018 година. Барем ќе биде силно утврден, па и ако има премногу здодевни демонстранти надвор, секогаш можете да ги застрелате. Добредојде.

Берлин, Германија

Ако Трамп требаше да се појави среде ноќ и да тропне на вратата на Ангела Меркел, таа и нејзиниот сопруг Јоаким Зауер дефинитивно ќе ги исклучат светлата и ќе се скријат зад каучот. Не е добредојден.

Ново Место, Словенија

Родниот град на Меланија Трамп може да биде добро место за да избега од сè. Претседателот јасно ја сака Источна Европа, бидејќи две од неговите три жени се од таму. Сепак, реакцијата може да биде мешана; дрвена статуа на Меланија била нападната од пиромани. Заменета е со друга изработена од бронза. Добредојде.

Северна Кореа

Шанса да се сретне повторно со стариот пријател Ким Џонг-ун. Пјонгјанг е одличен и доколку сакате да присуствувате на воени паради од големи размери и можете да ја игнорирате осакатената сиромаштија (а Трамп е среќен да ги прави и двете). Добредојде!