Трамп предлага лична средба со Си заради Хонг Конг

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи лична средба со кинескиот претседател Си Џинпинг за да се разгледа се подлабоката политичка криза во Хонг Конг.

Предлогот е упатен по неколку недели продемократски протести во поранешната британска колонија.

Трамп е уверен дека Си може да се справи со протестите „брзо и хумано“. За него „Си е голем лидер кој го почитува својот народ“ На Твитер Трамп објави дека Кина сака да се постигне договор, „но прво нека се однесува човечки со Хонг Конг“.