Трамп отиде во фабрика за маски во Аризона, но тој не носеше

Доналд Трамп во производствениот погон гледа како се прават маски

Феникс – Без да стави маска на лицето претседателот Доналд Трамп во вторникот ја обиколи новата фабрика за медицински маски во Аризона, при што го искористи реткото патување надвор од Вашингтон за да посети држава каде што се надева дека ќе победи на изборите во ноември, додека Американците избегнуваат патувања за да го забават ширењето на корона вирусот.

Трамп ја посети фабриката „Ханивел“ која прави маски за лице N95 за здравствени работници. Објектот беше предаден во употреба за помалку од пет недели, поради недостаток на заштитна опрема и произведува маски за лице за американското Министерство за здравство.

Претседателот носеше заштитни очила за време на фабричката турнеја, но не носеше маска, иако нив ги носеа работниците во објектот и беше видливо поставен знак каде што пишуваше: „Внимание: Потребна е маска за лице во оваа област. Ви благодариме!“

Главниот извршен директор на „Ханивел“, Дариус Адамчик, шефот на персоналот на Белата куќа, Марк Мидоус и некои други службеници за време на посетата исто така не носеа маски.

Трамп им рече на новинарите додека ја напушташе Белата куќа порано во вторникот дека најверојатно ќе носи маска во објектот.

Федералната влада ги охрабри Американците од почетокот на април да носат маски за да избегнат ширење на вирусот дури и кога не чувствуваат никакви симптоми на Ковид-19. Трамп досега одби да носи маска.

Потпретседателот Мајк Пенс изјави во неделата дека погрешил кога не носел маска за лице во Клиниката Мајо минатиот месец. Неговата одлука да не носи маска предизвика широка критика.

Белата куќа не одговори веднаш на прашањето зошто Трамп не носел маска за лице во фабриката „Ханивел“.

Трамп се обиде да даде оптимистички став за можноста на земјата да се опорави од вирусот и е нестрплив државите да ги отворат деловните активности, чие затворање ја уништи економијата и остави милиони невработени.

Вирусот зарази повеќе од 1,2 милиони луѓе во Соединетите Држави, а најмалку 70.000 починаа.

Во Аризона, Трамп учествуваше и во дискусија за поддршка на домородните Американци. Тој ја искористи можноста да тврди дека американската економија треба да се отвори брзо.

„Дали некои луѓе ќе бидат погодени? Да. Дали некои луѓе ќе бидат погодени лошо? Да. Но, ние треба да ја отвориме нашата земја и мора да ја отвориме наскоро“, рече Трамп.

Републиканскиот претседател ги потврди плановите на неговата администрација да ги укине работните групи за корона вирусот на Белата куќа, бидејќи се фокусира на нова фаза, последиците од пандемијата.

На прашањето дали ќе прими вакцина против корона вирусот веднаш штом се развие, Трамп рече дека би сакал, но исто така може да одлучи и не, ако смета дека тоа е подобро за земјата.

„Ако има вакцина и тие сакаат јас да бидам прв во редот, јас ќе бидам прв во редот или би бил последен во редот, или не би ја примил, ако тоа е најдобро за земјата“, рече Трамп.

Локацијата на првото патување на Трамп од Вашингтон за неколку недели не беше случајно. Трамп победи во Аризона на изборите во 2016 година против кандидатот за демократите Хилари Клинтон, но анкетите на јавното мислење покажуваат дека тој моментно заостанува на претпоставениот кандидат за демократски кандидат за 2020 година, поранешен потпретседател Џо Бајден, во југозападната држава. (Ројтерс)