Трамп немал време да се сретне со Фаучи кога почна ширењето на вирусот

Доналд Трамп во март рече дека „нема многу време“ да се сретне со врвниот експерт за јавно здравје д-р Ентони Фаучи на брифинг за епидемијата на корона вирус што тогаш ја фаќаше брзината, според новата снимка објавена од новинарот Боб Вудворд.

Претседателот сега е во болницата „Валтер Рид“ надвор од Вашингтон, на лекување откако се зарази со вирусот што ја зафати неговата Бела куќа минатата недела. Речиси 7,5 милиони случаи се потврдени во САД и околу 210.000 луѓе починале.

Во неделата, Трамп, кој беше широко критикуван затоа што не се залага за носење маски, социјално дистанцирање и други мерки за јавно здравје за да се спречи вирусот, рече дека научил многу. „Ова е вистинското училиште“, рече Трамп од „Валтер Рид“, каде беше примен во петокот. „Го разбирам и го разбирам. [Тоа е] многу интересна работа и ќе ве известам за тоа“.

Трамп зборуваше со Вудворд со дозволено снимање 19 пати за книгата на прославениот новинар „Бес“.

Во еден разговор, на 19 март, претседателот рече дека „сака да го спушти вирусот“ и рече: „Сè уште сакам да го намалам значењето за да не создавам паника“.

Во истиот разговор, објави Си-ен-ен во понеделникот, претседателот го повика Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести и клучен член на работната група за коронавируси во Белата куќа, „остар човек“ што „го правел тоа претходно“.

Фаучи се појави како доверлив глас на пандемијата, секоја негова интеракција или несогласување со Трамп детално се анализира во медиумите.

На прашањето дали би седнал да разговара со Фаучи, Трамп вели: „Да, претпоставувам, но искрено нема многу време за тоа, Боб. Оваа Бела куќа има многу работа. Имаме многу работи што се случуваат. И тогаш се појави ова“.