Трамп: Нема да бидам диктатор „освен првиот ден“


 

Поранешниот претседател Доналд Трамп одби да ја отфрли можноста за злоупотреба на моќта доколку се врати во Белата куќа, откако водителот на каналот Фокс њуз, Шон Ханити, во вторникот побара од него да одговори на зголемените демократски критики за неговата реторика.

Претседателскиот фаворит на Републиканската партија зборуваше за таргетирање на неговите ривали – нарекувајќи ги како „штетници“ – и вети дека ќе бара одмазда доколку добие втор мандат за, како што тврди, политички мотивираните гонења против него. Додека Трамп доминира на републиканските претседателски прелиминарни избори, претседателот Џо Бајден ги засили своите предупредувања, тврдејќи дека Трамп е „решен да ја уништи американската демократија“.

„Во никој случај, вечерва ѝ ветувате на Америка дека никогаш не би ја злоупотребиле моќта како одмазда против никого?“, го праша Ханити Трамп во интервјуто снимено во Девенпорт, Ајова.

„Освен првиот ден“, одговори Трамп. „Сакам да ја затворам границата и сакам да дупчам, дупчам, дупчам“.

Трамп потоа го повтори своето тврдење. „Го сакам овој човек“, рече тој за водителот на Фокс Њуз. „Тој вели: ‘Нема да бидете диктатор, нели?’ Јас реков: ‘Не, не, не, освен првиот ден. Ја затвораме границата и дупчиме, дупчеме, дупчиме. После тоа, јас не сум диктатор’“.

Претходно во интервјуто, Ханити го праша Трамп дали „на кој било начин“ има „какви било какви планови, доколку биде реизбран за претседател, да ја злоупотребува моќта, да го прекрши законот за да ја користи владата за да ги гони луѓето“.

„Сакаш да кажеш како што тие го прават тоа сега?“, одговори Трамп.

Предизборната реторика на Трамп и опсежните планови за втор мандат, кои вклучуваат отпуштање на големи делови од федералната бирократија и таргетирање на неговите ривали, ги вознемирија демократите и станаа главен изборен аргумент за Бајден додека се подготвува за потенцијален реванш против Трамп.

„Доналд Трамп ни кажува што точно ќе направи доколку биде реизбран и вечерва рече дека ќе биде диктатор првиот ден. Американците треба да му веруваат“, рече менаџерот на кампањата на Бајден, Џули Чавез Родригез во изјавата.

На серијата собири за собирање средства во вторникот, Бајден повторно предупреди дека Трамп и неговите сојузници се подготвени да ги „уништат“ демократските институции додека го нападна фаворитот на Републиканската партија, кој се обиде да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година и се соочува со кривични пријави поврзани со тие напори.

Трамп, во меѓувреме, се обиде да ја сврти ситуацијата кон Бајден и во саботниот говор во Ајова тврдеше дека претседателот е вистинскиот „уништувач на американската демократија“ додека го повтори своето долгогодишно тврдење дека четирите кривични обвиненија против него покажуваат дека Бајден го злоупотребува федералниот правосуден систем да му наштети на неговиот главен политички ривал.

Трамп вети дека ќе го гони Бајден доколку победи.

Ханити, долгогодишен поддржувач и советник на Трамп, често се чинеше дека ги користи неговите интервјуа за да го тренира поранешниот претседател за да каже работи што ќе му користат политички. Прашањата во вторникот се чинеше дека се уште еден пример во тие обиди.

Настанот беше рекламиран како градско собрание еден ден пред водечките ривали на Трамп да се соберат на Универзитетот во Алабама во Тусалуса на четвртата дебата на Републиканската партија. Додека градските сали обично поставуваат прашања од публиката, само Ханити му поставуваше прашања на Трамп во вторникот.