Трамп ја блокираше помошта за Американците и отиде да игра голф во Флорида

Колоната автомобили на Трамп влегува во неговиот голф клуб во Палм Бич (Фото: АП)

Претседателот Доналд Трамп го помина Божик играјќи голф во Флорида, додека се заканува затворање на владата, а помошта за граѓаните од ковидот виси.

Трамп, кој за време на божикните празници е во неговиот клуб Мар-а-Лаго во Палм Бич, немаше настани во неговиот јавен распоред, откако ја доведе во прашање иднината на огромниот закон за олеснување. Непотпишувањето на нацрт-законот, кој пристигна во Флорида во четвртокот вечерта, може да значи дека милиони Американци нема да ги добијат чековите за помош и да принуди владино исклучување среде пандемијата.

Белата куќа одби да сподели детали за распоредот на претседателот, иако тој играше голф во петокот со сенаторот од Јужна Каролина, Линдзи Греам, близок сојузник.

Трамп објави на Твитер дека планира да одржи „краток говор пред членовите на службата од целиот свет“ преку видео конференција во петокот за да го прослави празникот, но изјави: „Лажните вести не се поканети!“ Без да даде детали, Белата куќа рече само дека Трамп ќе работи „неуморно“ за време на празниците и има „многу состаноци и повици“.

Одморот на Трамп дојде кога Вашингтон сè уште се чувствуваше изненадување од неговото барање Конгресот да им одобри на повеќето Американци 2.000 долари помош – далеку повеќе од 600-те долари за кои се согласија членовите на неговата партија. Идејата беше бргу отфрлена од републиканците во Домот за време на ретката седница на Бадник, оставајќи го предлогот во неизвесност.

Двопартискиот компромис се сметаше за завршена работа и оваа недела доби огромно одобрување во Домот и Сенатот откако Белата куќа ги увери лидерите на републиканците дека Трамп го поддржува. Ако тој одбие да го потпише договорот, кој е прикачен на законот за финансирање на владата од 1,4 билиони американски долари, тоа ќе го принуди затворањето на федералната влада. (АП)