Трамп го разреши надлежниот за безбедноста на изборите

Доналд Трамп го разреши директорот на федералната агенција која се залагаше за сигурноста на изборите во 2020 година и ги врати назад неоснованите тврдења на претседателот за измама на гласачите.

Трамп во вторникот го отпушти Кристофер Кребс, кој служеше како директор на Агенцијата за безбедност и инфраструктура во Министерството за внатрешна безбедност (Циса), во твит, велејќи дека Кребс „е поништен“ и дека неговата неодамнешна изјава во која ја бранеше безбедноста на изборите е „силно неточна“.

Отпуштањето на Кребс, назначен за Трамп, доаѓа во моментот кога Трамп одбива да ја признае победата на избраниот претседател Џо Бајден и ги отстранува високите функционери кои ги смета за недоволно лојални. Тој го отпушти Марк Еспер, секретарот за одбрана, на 9 ноември, дел од поширокиот потрес што ги стави лојалистите на Трамп на високи позиции во Пентагон.

Кребс посочи дека очекувал да биде отпуштен. Минатата недела, неговата агенција објави изјава со која ги побива тврдењата за широко распространета измама на гласачите. „Изборите на 3 ноември беа најбезбедни во американската историја“, се вели во соопштението. „Нема докази дека некој систем на гласање избришал или изгубил глас, сменил глас или бил на кој било начин компромитиран“.

Кребс, поранешен извршен директор на „Мајкрософт“, ја водеше агенцијата, позната како Циса, од нејзиното создавање по руското мешање во изборите во 2016 година до изборите во ноември. Тој освои двопартиски пофалби бидејќи Циса ги координираше федералната држава и локалните напори да за опдбрана на изборните системи од странско или домашно мешање.

Неколку врвни демократи беа брзи во осудата на одлуката на претседателот да го отпушти Кребс.

На Си-ен-ен, сенаторот Крис Кунс од Делавер рече: „Федералната служба на Крис Кребс е само последната жртва во четиригодишната војна на претседателот Трамп против вистината“.

Бен Сасе, републикански сенатор од Небраска, изјави: „Крис Кребс заврши навистина добра работа“, рече тој. „Очигледно не треба да биде отпуштен.

Кребс објави од својот личен профил на Твитер дека „бил почестен да служи“. (Според агенциите)