Трамп го помилува својот долгогодишен пријател

Роџер Стоун реагира на веста за помилувањето пред својот дом во Флорида

Доналд Трамп ја поништи казната на Роџер Стоун, долгогодишен пријател и поранешен советник за кампања, кој требаше да помине три години и четири месеци во затвор за злосторства поврзани со истрагата за Русија.

Во изјавата објавена во петокот вечерта, Белата куќа го осуди гонењето на Стоун за обвиненија кои произлегуваат од истрагата за вмешаноста на Русија. „Роџер Стоун веќе многу страдаше“, се вели во соопштението. „Тој беше третиран многу неправедно, како и многу други во овој случај. Роџер Стоун сега е слободен човек! “

Стоун (67) беше осуден во ноември 2019 година за попречување на конгресната истрага за тоа дали кампањата на Трамп се соработувала со Русија за да победи на изборите во 2016 година. Тој беше осуден во февруари на 40 месеци и требаше да се пријави во затвор во вторникот.

Одлуката не ги поништува обвинувањата за Стоун, но му дозволува на Стоун да избегне стапнување во затвор за неговите злосторства.

Повторувајќи го јазикот што Трамп го користеше во твитови и говори, официјалната изјава на Белата куќа ги нападна „ловците на вештерки“ предводени од специјалниот советник, Роберт Мулер, кој истражуваше руско мешање на изборите во 2016 година.

Стоун со месеци отворено лобираше за милост кај Трамп.

„Претседателот ми рече дека смета дека моето судење е неправедно“, рече Стоун за Асошиејтед прес во петокот.

Иако не е неочекувано, потегот на Трамп да го поштеди Стоун од затвор само ќе го зголеми алармот кај загрижените критичари дека администрацијата на Трамп се мешала во правосудниот систем со цел да ги заштити претседателот и неговите пријатели.

Минатиот месец Трамп го отпушти Џефри Берман, американски обвинител, кој го гони поранешниот личен адвокат на претседателот Мајкл Коен и го истражуваше Руди Џулијани – друг адвокат на Трамп. И во мај, Министерството за правда го отфрли својот случај против поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, откако Трамп се пожали дека обвинителите постапуваат неправедно. (Според агенциите)