Трамп го отпушти министерот за одбрана Еспер затоа што не дозволи користење на војската против демонстрантите

ВАШИНГТОН – Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот изјави дека го „поништил “ министерот за одбрана Марк Еспер, што се чини дека ќе ги искористи последните месеци на функцијата по изборниот пораз за да ги реши работите во неговата администрација.

Трамп се раздели со Еспер за низа прашања и беше особено налутен од јавното спротивставување на Еспер за заканите на Трамп да користи активни воени сили ова лето за да ги задуши уличните протести поради расната неправда откако полицијата го уби Џорџ Флојд во Минеаполис.

Трамп, на Твитер, рече дека Кристофер Милер, директор на Националниот центар за борба против тероризмот, ќе стане вршител на должноста министер за одбрана. Тешко дека Сенатот ќе потврди кој било нов кандидат пред Трамп да ја напушти функцијата во јануари.

„Марк Еспер е поништен“, рече Трамп на Твитер, додавајќи дека Милер „веднаш ќе стапи на сила“.

Пентагон немаше коментар.

Изворите рекоа дека Еспер долго време се подготвувал за можноста за оставка или разрешување по изборите минатата недела, особено ако Трамп го добие вториот мандат на функцијата.

Трамп имаше незгодни односи со Пентагон, каде Еспер и врвните луѓе постојано се обидуваае да избегнат да бидат гледани како политички инструменти на администрацијата на Трамп.

Претходникот на Еспер, Џим Матис, се откажа во 2018 година заради политичките разлики со Трамп, вклучително и за Сирија. Матис во јуни го критикуваше Трамп како „првиот претседател во мојот живот кој не се обидува да го обедини американскиот народ – дури и не се преправа дека се обидува. Наместо тоа, тој се обидува да нѐ раздели“.

Како и Матис, и Еспер не се согласуваше со негативниот став на Трамп кон НАТО алијансата и беше претпазлив кон склоноста на Трамп да ги гледа воените сојузи на САД преку експлицитно трансакциска оптика, дури и кога тој ги поддржуваше повиците на Трамп до сојузниците да ги зголемат трошоците за одбрана, велат изворите. (Ројтерс)