Трамп ги поврзува жртвите од Ковид-19 со лажни бројки за грипот

Заостанувајќи зад Бајден во анкетите, кампањата на Трамп се обиде да претстави слика на силен претседател кој ја надминува својата болест

ВАШИНГТОН – Самиот пациент со корона вирус, претседателот Доналд Трамп во вторникот рече дека Американците учат да живеат со пандемијата, објавувајќи коментари на интернет, што предизвика отфрлање од Фејсбук и Твитер за споредување на бројот на жртви од Ковид-19 со годишниот грип.

Еден ден по напуштањето на блиската болница кон Белата куќа, каде што ќе добие интензивни третмани недостапни за повеќето луѓе, републиканецот (74) повторно ги потцени ефектите на вирусот на социјалните мрежи.

„Многу луѓе секоја година, понекогаш над 100.000, и покрај вакцината, умираат од грип. Дали ќе ја затвориме нашата земја? Не, научивме да живееме со него, исто како што учиме да живееме со ковид, кај повеќето популации далеку помалку смртоносни!!!“ напиша Трамп на Твитер и Фејсбук.

Твитер одговори со ставање етикета за предупредување на објавата, велејќи дека тоа вклучува потенцијално погрешни информации. Фејсбук ја отстрани објавата на Трамп поради кршење на неговите правила за дезинформации за Ковид-19, според Си-ен-ен.

„Ова е лага. Грипот не убива 100.000 годишно“, твитна сенаторот Крис Марфи, демократ.

Соединетите Држави имаат најголем број на жртви во светот од пандемијата, со повеќе од 209.000 смртни случаи. За споредба, грипот обично убива меѓу 22.000 и 64.000 луѓе годишно во САД, покажуваат статистичките податоци на американската влада.

Шансите на Трамп да победи на изборите во ноември погоди милиони изгубени работни места за време на блокадите на корона вирусите и тој честопати се обидуваше да охрабри враќањето на работа и покрај пандемијата.

Лекарот на Трамп, Шон Конли, командант на морнарицата, рече дека тим лекари се состанале со претседателот во вторникот наутро.

„Тој имаше мирна прва вечер дома, а денес не пријави никакви симптоми. Виталните знаци и физичкиот преглед остануваат стабилни, со ниво на сатурација на амбулантен кислород од 95-97%“, рече Конли во изјавата објавена од Белата куќа. „Генерално, тој продолжува да биде исклучително добро“.

Заостанувајќи зад Бајден во анкетите, кампањата на Трамп се обиде да претстави слика на силен претседател кој ја надминува својата болест и планира да се врати во кругот на кампањата.

„Со нетрпение очекуваме да се врати на патеката кога лекарите велат дека е физички изводливо за него да го стори тоа. Сега е подготвен“, изјави за Фокс њуз портпаролот на кампањата на Трамп, Хоган Гидли.

Твитер објава на Бајден покажа слики на кои тој донира маски а Трамп ја трга својата. „Маските се важни. Тие спасуваат животи“, гласеше објавата.

Тежината на неговата болест беше предмет на интензивни шпекулации, а некои експерти забележаа дека, како постар човек со прекумерна тежина, тој бил во категорија со висок ризик. (Ројтерс)