Трамп ги нападна Врховниот суд и Јавниот обвинител

Претседателот на САД Доналд Трамп го нападна Врховниот суд во саботата затоа што одби да ја разгледа тужбата што Трамп се надеваше дека ќе ја поништи победата на Џо Бајден на претседателските избори во САД, а за Јавниот обвинител Вилијам Бар рече дека претставува „разочарување“.

Највисокиот суд на државата во петокот вечерта го отфрли невидениот обид на американската држава Тексас да ги поништи резултатите од изборите во четири сојузни држави, оценувајќи дека Тексас нема правна основа за такво барање.

Одлуката беше објавена во пресрет на состанокот на Американскиот изборен колеџ, каде победата на Џо Бајден треба да биде потврдена во понеделник, пишува британската агенција Ројтерс.

Републиканецот Трамп одбива да го признае поразот на изборите.

Демократскиот кандидат и поранешен потпретседател на САД освои 306 гласа од членовите на изборниот колеџ, а Трамп 232. Секоја сојузна држава има одреден број избирачи во тој колеџ, и тие гласаат според резултатите од изборите во нивната сојузна држава.

„Врховниот суд има НУЛА интерес за суштината на најголемата изборна измама во САД“, напиша Трамп на Твитер во саботата, нарекувајќи ја одлуката на судот за „срамна повреда на правдата“.

Трамп постојано повторува, без никакви докази, дека бил измамен на претседателските избори во САД.

И покрај напорите на Трамп да ја поткопа инаугурацијата на Бајден, Бајден се подготвува и избра кандидати за неговите најблиски соработници.

Трамп ја поздрави судската постапка во Тексас како потенцијална пресвртница во неговите напори да ги сврти изборните резултати и отворено ги повика Врховниот суд и членовите на парламентите на државите, чии резултати не ги признава, да помогнат.

Повеќе од 100 републиканци и 17 сојузни држави ја поддржаа тужбата.

Но, во кратка одлука на Врховниот суд, поддржана од судии назначени од самиот Трамп во највисокиот суд, сега претежно конзервативен состав, пишува дека Тексас нема основа за својот законски потег.

Кампањата на Трамп и неговите републикански сојузници поднесоа десетици различни тужби во САД оспорувајќи ги изборните резултати и претрпеа пораз по пораз, како на првостепено ниво, така и во жалбените постапки.

Но, Трамп не го поколеба тоа, па на Твитер во саботата напиша „САМО ШТО ПОЧНАВМЕ ДА БОРИМЕ !!!“.

Во саботата во државата Висконсин, Трамп загуби пред федералниот суд во друг обид да ги оспори изборите.

Американскиот окружен судија Брет Лудвиг, кого Трамп го назначи на оваа функција, го отфрли обидот на американскиот претседател да ги оспори изборните резултати во таа сојузна држава.

„Обвинителот побара да се почитува владеењето на правото“, напиша судијата, во одбивањето рече: „Тоа и се случи“.

Адвокатот на Трамп, Џим Трупис, во друг предмет во кој американскиот претседател се обиде да ги оспори резултатите во два округа во Висконсин, слушнал од судијата Џил Карофски дека неговата тужба „мириса на расизам“, бидејќи станува збор за мултиетнички градски области во која доминираат демократските гласачи.

Претседателот исто така го нападна својот главен обвинител на Твитер откако „Волстрит џурнал“ објави дека Бар знаел за даночна истрага против синот на Бајден, Хантер, претходно оваа година.

Според соопштението од тимот на Бајден, синот на идниот претседател Хантер Бајден изјави дека канцеларијата на јавниот обвинител во Делавер ги истражува неговите даночни пријави, за кои тврди дека се „легални и соодветни“.

Трамп на Твитер го пренесе повикот на радио водителот Тод Старнс да го тргне Бар од функцијата. „Големо разочарување!“, Напиша тој за Бара Трамп.

Судбината на Бар во последните денови од владеењето на Трамп е под знак прашање откако тој минатата недела рече дека Министерството за правда не најде докази за широко распространета изборна измама на претседателските избори во САД, спротивно на тврдењата на Доналд Трамп.

Во саботата, конзервативните групи организираа неколку митинзи за поддршка на Трамп во Вашингтон и на други места. Уапсени се шест лица, објавија медиумите во Вашингтон.

Бројот на луѓе беше голем, но забележително помал од сличен собир одржан пред еден месец кога десетици илјади луѓе се собраа во близина на Белата куќа, пишува француската новинска агенција АФП.

Трамп прелета со хеликоптер над собирот на демонстранти на пат кон Вест Поинт во градот Њујорк каде присуствуваше на воен фудбалски натпревар.