Трамп ги губи следбениците на Твитер – а Бајден добива нови

Претседателот Трамп се враќа во Белата куќа откако викендот за Денот на благодарноста го помина во Кемп Дејвид

Претседателот изгуби 133.902 следбеници од 17 ноември, бидејќи избраниот претседател доби 1.156.610

 

Доналд Трамп ги губи следбениците на Твитер откако ги загуби претседателските избори од Џо Бајден – додека новоизбраниот демократски претседател добива нови.

Според „Фактбејс“, веб-страница посветена на следење на јавните искази на Трамп, претседателот изгубил 133.902 следбеници од 17 ноември, додека избраниот претседател добил 1.156.610.

Во неделниот твит, домаќинот на Си-ен-ен и известувач за медиумите Брајан Стелтер рече дека иако следбениците на Твитер „сигурно не се најважните метрички во светот“, сепак „вреди да се напомене: за прв пат од 2015 година, Трамп постојано губи следбеници“.

„Фактбејс“, посочи тој, „мерел мали падови 11 дена по ред“.

Трамп има 88,8 милиони следбеници, на кои продолжува да им твита неосновани тврдења за изборни измами и теории на целосен заговор околу неговата загуба од Бајден.

Неговата најнова порака заедно со снимка од толпа луѓе на митинг вели: „НЕМА ШАНСИ ДА СМЕ ГИ ИЗГУБИЛЕ ОВИЕ ИЗБОРИ!“

Трамп се пожали на неговиот третман од Твитер, тврдејќи дека е пристрасен против конзервативците. Многу набљудувачи очекуваат дека откако тој ќе ја напушти функцијата, страницата ќе престане да му дава корист од сомнежот што се однесува на неговите лажни и воспалителни пораки.

Бајден има 20,2 милиони следбеници.

Во понеделникот наутро, неговата најнова порака гласеше: „Време е да ја оставиме острата реторика, да ја намалиме температурата и повторно да се слушаме. За да напредуваме, мора да престанеме да се однесуваме кон нашите противници како наш непријател. Ние не сме непријатели. Ние сме Американци“. (Гардијан)