Трамп – Бајден: Дебата што ја засрами Америка

Првата дебата на претседателските кандидати се претвори во хаос, Трамп десетици пати го прекинуваше Бајден, модераторот ја загуби контролата. Бајден му рече: „Ќе замолчиш ли, човеку?“

 

Плачи, сакана земјо. Доналд Трамп осигури дека првата американска претседателска дебата во вторникот е најлошата во американската историја, национално понижување. Остатокот од светот – и идните историчари – се претпоставува дека ќе го погледнат тоа и ќе плачат.

Поверојатно отколку не, според анкетите, неговиот противкандидат Џо Бајден ќе победи на изборите во ноември и ќе ја врати републиката од работ. Доколку Трамп биде реизбран, овој мрачен, застрашувачки, неможен за гледање трескавичен сон сигурно ќе биде првата линија на некрологот на Америка.

Само еден човек изгледаше далечински претседателски на сцената на дебатата во Кливленд, Охајо, и тоа не беше сегашниот претседател. Тој прекинуваше, викаше, беснееше, исфрлаше лаги и се уфрлаше уште повеќе. Ох, и тој помина преку можноста да ги осуди белите супремацисти.

Ниту модераторот на дебатата, Крис Валас од Фокс Њуз, не доби пофалби. Тој беше како учител кој не може да го контролира класот, безнадежно надвор од својата длабочина, бидејќи непослушните деца тргнаа во немири. Тој не ги применуваше правилата или да го исклучи микрофонот на претседателот.

Соочувајќи се со ова асиметрично малтретирање, Бајден покажа самоконтрола и стоеше на нозе. Тој зборуваше за десетици милиони Американци кога побара: „Ќе замолчиш ли, човеку?“ – кампањата на Бајден го итпечати овој слоган на маица уште пред да заврши дебатата.

Можеби беше исто толку добро што упатствата за корона вирусот обезбедија мажите да бидат на одделни говорници на сцената со син тепих под орелскиот симбол со зборовите „Унијата и уставот засекогаш“. Без ракување, без чекори од Трамп како што тоа го стори зад грбот на Хилари Клинтон во 2016 година, без физичко насилство. Кејти Хил, поранешна демократска конгресменка, објави на Твитер: „Јас буквално не знам како Бајден не го прегазува и не го удира по лицето“.

Трамп изгледаше повеќе како предизвикувач отколку како досегашен претседател, но со ситни навреди како: „Никогаш немој да го употребуваш зборот ‘паметен’ со мене. Нема ништо паметно за тебе, Џо“. Несреќниот Валас се бореше да ја задржи контролата бидејќи гледачите слушнаа само какафонија на гласови. „Јас сум модератор на оваа дебата, дозволете ми да го поставам моето прашање“, речиси молеше тој.

Понекогаш Валас беше премногу лежерен за Трамп, иако тој во еден момент му рече: „Искрено, вие имавте повеќе уфрлања“.

Бајден главно се држеше ладно, претпочитајќи да се смее. „Тоа беше навистина продуктивен сегмент, нели?“ – рече саркастично. „Продолжи зо јапирање, човеку“.

 

Доналд Трамп без прекин му се уфрлаше на Џо Бајден додека зборуваше

Другите незаборавни детали вклучуваат: „Вие сте најлошиот претседател што го имала Америка“; „Факт е дека сè што зборува досега е едноставно лага. Јас не сум тука за да ги повикам неговите лаги. Секој знае дека е лажго“; „Тешко е да се добие збор со овој кловн – извинете, оваа личност“; „Претседателот Трамп не би знаел за предградие, освен ако не сврти на погрешно место“.

И, за кризата со корона вирусот, кој уби повеќе од 200.000 луѓе во САД: „Тоа е тоа што е затоа што си тоа што си“, рече Бајден обвинувајќи го Трамп за лошо справување со пандемијата и додаде: „Можеби може да внесете малку белило во вашата рака, тоа ќе се погрижи за тоа . Во моментите Бајден го пресекуваше хаосот гледајќи директно во камерата и апелирајќи до гласачите: „Ова не е за неговото семејство или за моето семејство“, бидејќи нападите станаа многу лични. „Се работи за вашето семејство“.

Тој исто така избегна некои погрешни чекори што ги мачеа неговите примарни демократски настапи во дебатите. Тој го отфрли нападот на Трамп дека е заложник на крајната левица, инсистирајќи: „Јас сега сум Демократската партија“.

Бајден го осуди Трамп во врска со неодамнешните објавени коментари во кои мртвите војници тој ги нарече „губитници“. Тој рече за својот покоен син Бо, кој беше војник: „Мојот син беше во Ирак. Тој помина една година таму. Тој ја доби Бронзената ѕвезда. Доби уште еден медал. Тој не беше ‘губитник’. Тој беше патриот“.

Трамп несмасно се обиде да ја смени темата кон Хантер, другиот син на Бајден. Бајден возврати: „Зборувам за мојот син Бо Бајден“, а потоа се осврна на нападот врз Хантер, лажно тврдејќи дека е бесрамно ослободен од војската.

„Син ми, како и многу луѓе… имаше проблем со дрога“, возврати Бајден. „Тој го надмина тоа. Тој се поправи. Тој работеше на тоа. И јас сум горд на него“.

Немаше никаква симпатија од претседателот или обид да му се оддаде почит на Бо Бајден, кој почина од тумор на мозокот во 2015 година.

Тоа беше краток момент на емотивна јасност во инаку кошмарен, некохерентен хаос. Најлошо од сè, кога Валас го праша Трамп дали е подготвен да ги осуди белите супремацисти и милициските групи, претседателот не можеше да го стори тоа, велејќи: „’Горди момци’, издржете! Но, ќе ти кажам, некој мора да стори нешто за антифа и левицата“.

Иако неговиот настап беше типичен за Трамп, не е јасно дека претседателот стори нешто за да ги поколеба милионите гласачи во приградските населби и жени кои велат дека се исклучени од неговото претседателствување по речиси четири години на функцијата. Да се направи хаос од претседателска дебата кога се подготвувате за гласање, веројатно е лоша долгорочна стратегија за актуелниот претседател.

Тоа беше, сепак, соодветна демонстрација за тоа како Трамп ја освои Белата куќа и управуваше како претседател: со газење на непишани политички правила за взаемно почитување на процесот и вашите противници. Иритираниот Бајден – кој покрај тоа што му рече на Трамп да „замолчи“, го нарече и „кловн“ – можеше да стои настрана кога Валас го замолуваше и кога тоа не функционираше најпосле му викаше на Трамп да запре.

Тешко е да се замисли дека Трамп освоил барем еден гласач во предградијата, каде што особено заостанува зад Бајден или на кое било друго место. Повеќето гледачи најверојатно останаа лути или тажни и можеби ја исклучија програмата многу пред крајот.

Валас порача оваа недела: „Ако ја завршам својата работа како што треба, на крајот на ноќта, луѓето ќе речат: ‘Тоа беше одлична дебата, кој беше модератор?’“

Речиси универзалната пресуда беше – изразена во зборовите на политичкиот дописник на Си-ен-ен, Дана Баш – „шитшоу“. (Гардијан)