Тони Крос ја завршува кариерата


Тони Крос преку Инстаграм го објави своето збогување со Реал Мадрид и со кариерата на крајот од сезоната.

Иако во последните месеци се шпекулира дека тој наскоро ќе потпише нов едногодишен договор со Реал Мадрид, откако сегашниот му истекува на крајот на јуни, тоа нема да се случи.

Крос сега ќе ја заврши кариерата.

Целата ситуација ја објави на својот Инстаграм профил.

„17. јули 2014 година – денот на моето претставување во Реал Мадрид, денот кој ми го промени животот. Како фудбалер, но и особено како личност. Тоа беше почеток на ново поглавје во најголемиот клуб во светот. По десет години, на крајот од сезоната, тоа поглавје завршува. Никогаш нема да го заборавам тоа успешно време. Би сакал да им се заблагодарам на сите кои ме пречекаа со отворено срце и ми веруваа. Посебно би сакал да ви се заблагодарам, драги Мадридисти, за вашата наклонетост и љубов од првиот до последниот ден. Воедно, оваа одлука значи дека мојата кариера како активен фудбалер ќе заврши летово по Европското првенство. Како што секогаш сум велел: Реал Мадрид е и ќе биде мојот последен клуб. Среќен сум и горд што во размислувањата го најдов вистинскиот момент за мојата одлука и што можев сам да ја изберам. Мојата амбиција отсекогаш била да ја завршам кариерата на врвот на мојот настап. Отсега има само една мисла водилка: Одиме на 15. Лига на шампиони!“ напиша тој на Инстаграм.