По 23 години: Том Круз со прва номинација за Оскар за најдобар филм


САД- Академијата не го номинираше Том Круз за најдобар актер, но глобалната суперѕвезда сепак доби голема номинација за Оскар за Top Gun: Maverick во секој случај.

За неговата работа како продуцент на продолжението на блокбастерот, кое досега заработи речиси 1,5 милијарди долари, 60-годишникот ја постигна својата четврта номинација за Оскар во кариерата додека филмот се појави во вторникот наутро меѓу 10-те номинирани за најдобар филм на Академијата.

Номинацијата во вторник е четврти пат кога Академијата го признава Круз во текот на неговата долга кариера. Тој претходно беше номиниран за неговата работа како актер за филмовите Роден на четврти јули во 1989 година, Џери Мегваер од 1996 година и Магнолија од 1999 година.

Топ Ган: Маверик, кој го следи Круз како Пит „Маверик“ Мичел, капетан на американската морнарица и тест пилот  кој се соочува со своето конфликтно минато додека води нов тим дипломирани од Топ Ган во воздух, исто така заработи номинации за Оскар во 2023 година за  (адаптирано сценарио), оригинална песна („Hold My Hand“ на Леди Гага), најдобар звук и најдобри визуелни ефекти.

Круз го сними филмот во режија на Џозеф Косински – долгоочекуваното продолжение на Парамаунт на оригиналниот филм Top Gun од 1986 година – заедно со ветераните холивудски продуценти Џери Брукхајмер, Дејвид Елисон и Кристофер Мекквари, кои исто така го напишаа филмот заедно со Ерен Кругер и Ерик Ворен Сингер. 

95-тото доделување на Оскарите ќе се емитува во недела, 13 март.