„Толку погрешно“: Ѓоковиќ се извини за дисквалификацијата од УС Опен

Новак Ѓоковиќ покрај линиската судијка која ја погоди со мртва топка во грлото (Фото: Гети)

Во реакцијата на Инстаграм Новак Ѓоковиќ вели дека настанот бил „лекција за моето растење и развој како играч и човечко суштество“

 

Нова Ѓоковиќ се извини откако беше дисквалификуван од УС Опен за удар со топка на линиски судија.

Светскиот број 1 ја испушти златната шанса да го освои првиот сет на неговиот меч против Пабло Карењо Буста во неделата кога тој ја удри топката во фрустрација зад себе. Таа удри една линиска судијка во грлото, која падна на земја од болка. Ѓоковиќ веднаш побрза да ѝ помогне, но по 10-минутната дискусија со претставниците на турнирот, тој беше исклучен од натпреварот и неговата шанса да ја освои четвртата титула на УС Опен се распрсна во парчиња.

Ѓоковиќ не присуствуваше на прес-конференцијата по мечот, но се јави подоцна со објави изјава на Инстаграм.

„Целата оваа ситуација ме прави навистина тажен и празен“, напиша тој. „Проверив како се чувствува линискиот судија и според информациите што ги добив таа се чувствува добро, фала му на бога. Исклучително жалам што ѝ предизвикав таков стрес. Толку несакано. Толку погрешно. Не го откривам нејзиното име за да ја почитувам нејзината приватност“.

Судијата на турнирот Сорен Фримел рече дека тој немал „друга опција“ освен да го дисквалификува Србинот, „врз основа на фактот дека топката беше удрена луто, несовесно, дека одеше директно на грлото на судијата“, иако му веруваше на 33-годишникот немал намера да му наштети.

„Постојат два фактори, едниот е дејството и резултатот“, рече тој. „Акцијата – иако немаше намера – резултатот од удирање во судија на судијата и [нејзината] очигледна повреда е основниот фактор во процесот на донесување одлуки овде“.

Ѓоковиќ во минатото имаше проблеми со својот темперамент, особено на АТП-финалето во 2016 година кога гневно удри топка што за малку ќе погодеше еден гледач. Во изјавата од неделата, 33-годишникот рече дека ќе го процени неговото однесување во иднина.

„Што се однесува до дисквалификацијата, треба да се свртам кон себе и да работам на моето разочарување и сето ова да го претворам во лекција за моето растење и развој како играч и човечко суштество“, напиша тој. „Се извинувам на турнирот @usopen и сите поврзани со моето однесување. Јас сум многу благодарен на мојот тим и семејството што ми беа гранитна поддршка и моите обожаватели што секогаш беа таму со мене. Ви благодарам и многу ми е жал“.

Ник Кириос, кој еднаш беше суспендиран заради лошо однесување на теренот, започна анкета на Твитер, прашувајќи каква казна би имал тој да стори истото дело.

„Замени ме во инцидент. ‘Случајно удирање со топче дете во грлото’ колку години ќе имам забрана?“ праша тој. „5? 10? 20? “

Александар Зверев, сега еден од фаворитите за освојување на машката титула, рече дека ждрепката е „интересна“ по заминувањето на Ѓоковиќ. „Многу е несреќно, многу жално“, додаде тој. „Одлуката беше донесена од комесарите и, како што реков, тие само си ја вршат својата работа“.

Џон Мекинро, седумкратниот гренд слем шампион, изјави дека Ѓоковиќ скапо ќе го плати потегот на УС Опен. „Мислам дека подлегна на притискот. Многу работи се случуваа надвор од теренот и очигледно е дека тоа имаше влијание. Му се допаѓало тоа или не, ќе остане лошо момче до крајот на кариерата“, изјави попранешниот шампион, кој исто така еднаш беше дисквалификуван од Австралија Опен.

„Како ќе се носи со ова што се случи? Сака да влезе во историјата, да ги престигне Надал и Федерер. Помлад е од нов, тоа го знаеме сите и многу работи се во негова полза. Сепак ова е дамка која никогаш нема да може да ја избрише. Како ќе се носи со ова? Каква ќе биде реакцијата на другите тенисери? Какви реакции ќе добие кога ќе се вратат навивачите? Во овој момент нема одговор на овие прашања. Шокиран сум што го направи тоа во ситуација кога е апсолутен фаворит“, изјави Мекинро. (Според агенциите)