Тоа се случи на УС Опен: Водиш 1-0 во сетови, па 5:1 и на крајот го губиш мечот

Кристина Младеновиќ вели дека третманот на играчите е „гнасен“ со протоколите за Ковид-19

Варвара Грачева, 20-годишна Русинка, во средата го оствари еден од најзачудувачките камбекови во историјата на Грен слем турнирите кога се врати од 1-6, 1-5 за да ја победи 30-та носителка, Французинката Кристина Младеновиќ.

За огромното мнозинство на мечот се чинеше дека искусната Младеновиќ ќе ужива во пријатна победа над својата неуискусна противничка.

Сепак, Грачева, играјќи на својот прв Грен слем, некако ја ископа длабочината на нејзината внатрешна сила и започна да возвраќа. На 5: 1, таа се врати назад, но Младеновиќ веднаш ја стави под притисок, стигнувајќи до четири меч топки. За најпосле да загуби во три сета: 1-6, 7-6(2), 6-0, Говорејќи по натпреварот, Младеновиќ беше бесна на организацијата на турнирот и не ги криеше своите емоции.

Протоколите на тениската асоцијација на САД (УСТА) значат дека играчите кои биле во контакт со Беноа Пер (француски тенисер) мора да се тестираат за Ковид-19 секој ден, а не еднаш во четири дена и се ограничени на хотелски соби.

Младеновиќ рече дека се чувствува како да е заглавена во „меур во меур“.

Таа немаше зборови да објасни како загубила откако имаше четири меч топки на сервис на Грачева при 5-2 во вториот сет.

„На 5-2, јас само пропаднав. Немам што повеќе да кажам, јас сум целосно уништена”, рече таа. „Апсолутно е одвратно како се однесуваат кон нас, но не сакам тоа да биде изговор за мојот пораз. Не е виновна УСТА што не успеав да претворам четири меч топки во победа, не сфаќајте ме погрешно“.

Младеновиќ рече дека и покрај „триесет негативни тестови“ кон неа сепак се однесуваат како кон затвореник и криминалец.

„Условите се ужасни и ако знаев дека играњето карти 40 минути со играч кој беше позитивен, но на крајот негативен, ќе резултираше со овие последици, никогаш немаше да стапнам на овој турнир“, рече таа. (Според агенциите)