Тилда Свинтон го зема „Златниот лав“ во Шанел, тоалетата носи тајна порака

Италија- На доделувањето на наградата „Златен лав“ за животно дело на филмскиот фестивал во Венеција, Тилда Свинтон се одлучи за доверлив бренд, – бела памучна блуза и црно слоевито здолниште од колекцијата на висока мода на Шанел за пролет 2020 година.

Таа додаде монохроматски изглед со обетки од скапоцен накит „Шанел“ од бело злато и дијаманти од 18 карати и прстен „Плум де Шанел“ од 18-каратно бело и жолто злато и дијаманти – заедно со златна карневалска маска во форма на пеперутка.

Филмскиот фестивал во Венеција или Мостра е еден од првите големи културни настани што се одржаа во Европа од пандемијата на коронавирусите, по откажувањето на Канскиот филмски фестивал во мај, и спроведе строги правила за социјално дистанцирање. Познати личности, вклучително и претседателот на жирито, Кејт Бланшет и членот Мет Дилон се појавија на црвениот килим носејќи маски за лице.

Соодветно на тоа, Свинтон рече дека се чувствува добро да присуствува на церемонијата на отворање со недооценет изглед што го потпиша креативниот директор на Шанел, Вирџини Виард, откако го наследи Карл Лагерфелд минатата година.

„Изгледот што го направи Вирџи Виард ги носи своите референци лесно како тајни пораки, и јас го сакам овој вид магичен, кодиран гест“, додаде таа, велејќи дека облеката е идеална и за танцување подоцна во вечерните часови, дури и само во неа хотелска соба со нејзините блиски пријатели.

Свинтон е амбасадор на францускиот луксузен бренд од 2013 година. Актерката ќе ја гледаме следно во „The French Dispatch“ на Вес Андерсон, покрај Сурша Ронан, Тимоти Шаламе, Бил Мареј, Франсис Мекдорманд и Едвард Нортон, меѓу другите.