„Ти веќе не си моја мајка“: Како изборите ги делат американските семејства

Ваква јасна и отворена поделба меѓу соседите како во Далас, Тексас, има насекаде во Америка. Многу соседи речиси и престанаа да зборуваат меѓу себе

Доналд Трамп ги подели родителите од децата, сестрите од браќата, соседите, пријателите – и тешка дека таа поделба ќе се залечи дури и ако изгуби на изборите

 

Кога Мајра Гомез, која цел живот била демократ, пред пет месеци му рекла на својот 21-годишен син дека ќе гласа за Доналд Трамп на претседателските избори во вторник, тој ја отсече од неговиот живот.

„Тој конкретно ми рече: ‘Ти повеќе не си ми мајка затоа што гласаш за Трамп’“, изјави за Ројтерс Гомез (41), работник за лична нега во Милвоки. Нивниот последен разговор беше толку горчлив што таа не е сигурна дека можат да се помират, дури и ако Трамп изгуби на изборите.

„Штетата е направена. Во умовите на луѓето, Трамп е чудовиште. Тажно е. Има луѓе кои веќе не зборуваат со мене и не сум сигурна дека тоа ќе се промени“, рече Гомез, која е фан на операцијата на Трамп против илегалните имигранти и управувањето со економијата.

Гомез не е сама во размислувањето дека горчливите поделби во семејствата и меѓу пријателите околу бурното претседателство на Трамп ќе биде тешко, ако не и невозможно, да се поправат, дури и ако ја напушти функцијата.

Во интервјуа со 10 гласачи – пет приврзаници на Трамп и пет поддржувачи на демократскиот кандидат Џо Бајден – малкумина можеа да ги видат расипаните лични односи предизвикани од мандатот на Трамп како целосно заздравуваат, а повеќето веруваа дека се уништени засекогаш.

За време на речиси четиригодишното претседателство со кршење на нормите, Трамп предизвикува силни емоции и кај приврзаниците и кај противниците. Многу од неговите поддржувачи се восхитуваат на неговите потези за запирање на имиграцијата, назначувањето конзервативни судии, неговата подготвеност да ја фрли конвенција низ ветрот и неговата остра реторика, која тие ја нарекуваат директно говорење.

Демократите и другите критичари сметаат дека поранешниот градител на недвижнини и личност од реално шоу се закана за американската демократија, сериски лажго и расист кој лошо управува со пандемијата на корона вирусот, што досега уби повеќе од 230.000 луѓе во САД. Трамп ги отфрла овие карактеризации како „лажни вести“.

Сега, со оглед на тоа што Трамп заостанува Бајден во анкетите, луѓето почнуваат да се прашуваат дали фрактурите предизвикани од едно од најполаризирачките претседателства во историјата на САД може да се излечат доколку Трамп изгуби на изборите.

„За жал, мислам дека националното заздравување не е лесно како промена на претседателот“, рече Хаиме Сал, психотерапевт во Центарот за бихевиорална медицина во Рочестер, Мичиген.

„Потребно е време и треба напор, и потребни е двете страни да бидат подготвени да пуштат тоа да помине и да се движат напред“, рече таа.

Сал рече дека тензиите во личните односи на луѓето се зголемија со оглед на политичката, здравствената и социјалната динамика со која се соочуваат Соединетите Држави. Таа најчесто гледа клиенти кои имаат политички раздори со браќа и сестри, родители или сватови.

Сосед против сосед

Изборот на Трамп во 2016 година ги подели семејствата, раскина пријателства и го сврте соседот против соседот. Во септемврискиот извештај на непартискиот центар за истражување „Пју“ открива дека речиси 80 отсто од приврзаниците на Трамп и Бајден изјавиле дека имаат малку или воопшто немаат пријатели кои го поддржуваат другиот кандидат.

Студија на анкетната организација „Галуп“ во јануари покажа дека третата година на функцијата Трамп постави нов рекорд за партиска поларизација. Додека 89 проценти од републиканците ги одобрија перформансите на Трамп на функцијата во 2019 година, само 7 отсто од демократите сметаа дека тој прави добра работа.

Гејл Мекормик, 77, која се раздели од сопругот Вилијам, 81, откако тој гласаше за Трамп во 2016 година, рече: „Мислам дека ќе треба долго време да се опоравиме од наследството на Трамп“.

Бони Кофлин цел живот гласаше претежно за републиканците. Овој пат таа е целосно за Бајден. Таа вели дека затоа се влошиле нејзините односи со нејзината сестра, татко и некои братучеди – сите ревносни поддржувачи на Трамп (Фото: Ројтерс)

Двајцата сè уште поминуваат време заедно, иако таа сега живее во Ванкувер, Канада, а тој во Алјаска. Двајца нејзини внуци повеќе не зборуваат со неа поради нејзината поддршка за демократот Хилари Клинтон пред четири години. Таа исто така се оддалечи од другите роднини и пријатели кои се приврзаници на Трамп.

Таа не е сигурна дека тие расправии со пријателите и семејството некогаш ќе се поправат, бидејќи секој верува дека другиот има тотално вонземски систем на вредности.

Демократскиот гласач Росана Гвадањо (49) изјави дека нејзиниот брат се одрекол од неа откако пред четири години одбила да го поддржи Трамп. Минатата година нејзината мајка доживеа мозочен удар, но нејзиниот брат – кој живееше во истиот град во Калифорнија како и нејзината мајка – ѝ даде до знаење дека нивната мајка починала пред шест месеци подоцна. Веста ѝ била соопштена по три дена во е-пошта од нејзината снаа.

„Бев исклучена од сѐ што имаше врска со нејзината смрт, и тоа беше поразително“, рече Гвадањо, социјален психолог кој работи на Универзитетот Стенфорд, Калифорнија.

Кој и да победи на изборите, Гвадањо е песимист дека може да се смири со својот брат, иако вели дека сè уште го сака.

Несигурен пост-Трамп свет

Сара Гут (39), преведувач од шпански од Денвер, Колорадо, рече дека од својот живот отсекла неколку пријатели кои го поддржуваат Трамп. Таа не можеше да се помири со нивната поддршка за прашања како што се одвојување на имигрантски деца од родители на јужната граница, или за самиот Трамп, откако тој беше фатен на видео лента како се фали со жени.

Таа исто така престана да разговара со нејзиниот татко кој гласаше за Трамп неколку месеци по изборите во 2016 година. Двајцата сега зборуваат, но избегнуваат политика.

Гут вели дека некои нејзини пријатели не можат да ја прифатат нејзината поддршка за кандидатот – Џо Бајден – кој е поддржувач на прашањето за абортус.

„Имавме толку фундаментални несогласувања околу ваквите основни работи. Тоа им покажа на двете страни дека навистина немаме ништо заедничко. Не верувам дека тоа ќе се промени во ерата по Трамп“.

Жестокиот поддржувач на Трамп, Дејв Валас (65), пензиониран менаџер за продажба на нафтена индустрија во Западен Честер, Пенсилванија, е пооптимист во врска со расправијата со семејствата во пост-Трамп времето.

Валас вели дека неговата поддршка за Трамп предизвикала тензии со неговиот син и снаа.

„Омразата кон Трамп меѓу демократите за мене е неверојатна“, рече Валас. „Мислам дека тоа е само Трамп, начинот на кој ги тера луѓето да се чувствуваат. Мислам дека вознемиреноста ќе се намали кога ќе се вратиме кај еден нормален политичар кој не ги лути луѓето“.

Џеј Ван Бавел, професор по психологија и нервна наука на Универзитетот во Њујорк, рече дека ова „политичко секташтво“ стана не само племенско, туку и морално.

„Бидејќи Трамп беше една од најполаризирачките фигури во американската историја околу основните вредности и прашања, луѓето не се подготвени да направат компромис и тоа не е нешто што можете да направите да исчезне“, вели Ван Бавел.

Жаклин Хамонд (47), шанкерка во Ешвил, Северна Каролина, повеќе не зборува со нејзината мајка Керол, која го поддржува Трамп, а исто така го обесхрабрува нејзиниот син да зборува со неа.

Таа рече дека би сакала да ги поправи односите, но верува дека тоа ќе биде тешко, дури и ако Трамп изгуби на изборите.

„Трамп е како катализатор на земјотрес што само подели два континенти на мислата. Штом Земјата се подели така, нема враќање назад. Ова е обележано време во нашата историја кога луѓето мораа да скокаат од една на друга страна. И во зависност од тоа која страна ќе ја одберете, тоа ќе биде траекторија до крајот на вашиот живот“, рече таа.

Хамонд изјави дека за првпат сфатила дека нејзината врска со нејзината мајка е во неволја непосредно по изборите во 2016 година кога ја бранела Клинтон додека се возела со нејзината мајка.

„Таа го запре автомобилот и ми рече да престанам да не ја почитувам нејзината политика. И, ако не сакам да ја почитувам нејзината политика, можам да излезам од автомобилот“.

Бони Кофлин (65) цел живот гласаше претежно за републиканците, освен во 2016 година кога поддржа кандидат за трета партија. Овој пат таа е целосно за Бајден, дури и одржува мал митинг за него покрај автопатот во близина на Гилбертсвил, Пенсилванија.

Воспитана во републиканско, религиозно конзервативно семејство во Мисури, таа вели дека се влошиле нејзините односи со нејзината сестра, татко и некои братучеди – сите ревносни поддржувачи на Трамп.

Кофлин вели дека сè уште ги сака, но „ги гледам поинаку. Тоа е затоа што тие доброволно прифатија некој што е толку бездушен и едноставно не покажува емпатија кон никого во никакви околности“.

Таа додаде: „И ако Бајден победи, не мислам дека тие ќе заминат тивко во текот на ноќта и ќе го прифатат тоа“. (Ројтерс)