Тешки загуби на популистичкиот претседател Болсонаро на локалните избори во Бразил

Најтешката загуба за жаир Болсонаро е во најголемиот град Сао Паоло

Жаир Болсонаро – веќе поумен од поразот на Доналд Трамп – претрпе понатамошен удар откако кандидатите за кои тој се залагаше поминаа лошо на локалните избори во Бразил.

Неделното гласање ја обезбеди првата изборна можност за проценка на здравјето на антиестаблишментското движењето на бразилскиот претседател по шокантната изборна победа на популистот во 2018 година.

Резултатите, кои вклучуваат болни порази за Bolsonarista кандидатите во клучните градови и воскреснувањето на политичарите од класичните партии, укажуваат дека тоа е сега болна сила.

„Екстремно десничарскиот бран што го донесе Болсонаро до претседателската функција се претвори во малечко бранување во 2020 година“, тврди политичкиот коментатор Жосиас де Соуза.

Болсонаро, кој допрва треба јавно да ја признае победата на Џо Бајден над неговиот врвен меѓународен сојузник, одобри кандидати на десницата во шест главни градови – од кои четворица претрпеа тешки порази.

Во градот Амазон Манаус, изборот на Болсонаро, четиридецениски пријател Алфредо Менезес, заврши на петтото место. Во Ресифе, Патрисија Домингос – за која Болсонаро вети дека ќе го ослободи северо-истокот на Бразил од „комунизмот“ – се најде на четвртото место.

Во Бело Хоризонте, третиот град во Бразил, кандидатот на Болсонаро, 23-годишниот конзервативен активист Бруно Енглер, беше уништен од актуелниот Александар Калил, кој освои повеќе од 63 проценти од гласовите.

Но, Соуза тврди дека „од сите ватерлоа што ги претрпе Болсонаро во неделата, најразорниот беше во Сао Паоло“.

Таму, во најголемиот и економски најмоќен град во Бразил, изборот на Болсонаро, Селсо Русомано, беше исфрлен од актуелниот градоначалник од десниот центар, Бруно Коваш, и ѕвездата во подем на левицата, Гилјерме Булош. Коваш и Булош ќе се соочат во вториот круг на 29 ноември.

„Го победивме Болсонаро – го победивме неговиот проект на омраза, заостанатост и лаги што се обидоа да се вкоренат во градот Сао Паоло“, славеше Булош.

Гувернерот на Сао Паоло, Жоао Дорија, тврди: „Демократијата победи, а Болсонаро загуби“.

Непопуларниот евангелистички градоначалник на Рио, Марсело Кривела, стигна до вториот круг, но има голема загуби. Еден весник ги означи резултатите од неделата „слом на болсанаристите“.

На друго место, имаше понижувачки порази за другите кандидати поврзани со Болсонаро.

Братучедот на претседателот, Маркос Болсонаро, успеа да освои 1.340 гласови – 4 отсто од вкупниот број – во неговата кандидатура да стане градоначалник на градот Жаботикабал.

Поранешната сопруга на претседателот, Рожерија Болсонаро, не успеа да стане советник во Рио откако доби само 2.033 гласови.

Синот на Болсонаро, Карлос, обезбеди втор мандат во градското собрание на Рио, но доби 36.000 гласови помалку отколку на последните избори и ја загуби титулата на советник со најмногу гласови од социјалист.

Во јужниот град Бруск,  советник, кој се обиде да ги зголеми своите шанси, кандидирајќи се под „Доналд Трамп Болсонаро“, обезбеди само 107 гласа – 0,7% од вкупниот број – завршувајќи на 128-то место.

Болсонаро се обиде да го префрли наративот, тврдејќи дека резултатите се добри за неговите шанси за реизбор во 2022 година и биле „историски пораз“ на левицата. Но, аналитичарите велат дека е точно спротивното, дека доаѓа нова генерација левичари.

Изборите се во време на тестирање за Болсонаро. Поразот на Трамп му го одзеде клучниот извор на легитимитет за неговиот популистички проект, корупцијата расте, а анкетите покажуваат дека поддршката се лизнува во неколку поголеми градови.

Во меѓувреме, повеќе од 165.000 Бразилци починаа поради епидемијата на коронавирус, а критичарите тврдат дека Болсонаро лошо се справил. (Гардијан)