Тениската легенда Крис Еверт се бори со рак на јајници во прв стадиум


Англија– Поранешната тениска ѕвезда Крис Еверт вели дека и бил дијагностициран рана фаза на рак на јајниците. 67-годишната Еверт ја откри болеста во приказна објавена во петокот на ESPN.com
Таа дозна за ракот минатиот месец и почна да се лекува со хемотерапија оваа недела.
„Живеев многу шармантен живот. Сега имам некои предизвици пред мене“, изјави Еверт. „Но, имам утеха кога знам дека хемотерапијата е да се осигура дека ракот нема да се врати“.
Еверт освои 18 Грен слем титули во сингл, стигна до број 1 на ВТА ранг-листата и беше примена во Меѓународната куќа на славните во 1995 година.
Нејзината сестра, Жан Еверт Дубин, почина од рак на јајниците во февруари 2020 година на 62-годишна возраст.
„Бидете свој застапник. Знајте ја историјата на вашето семејство. Имајте целосна свесност за вашето тело, и бидете свесни за промените“, рече Еверт во приказната за ESPN. „Не обидувајте се да бидете самоуверени и да мислите дека ова ќе помине“. (АП)