Тејлор Свифт е петтата најмоќна жена на светот според Форбс

Пред неа се претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на број 1, претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард на 2. потпретседателката на САД Камала Харис на број 3 и италијанскиот премиер Џорџија Мелони на 4 позиција


Тејлор Свифт е петта најмоќна жена во светот, надминувајќи ги Бијонсе и Ријана на годишното рангирање на Форбс.

Добивајќи ја својата највисока позиција досега на листата за 2023 година, пејачката „Анти-херој“ е највисоко рангирана музичарка на листата. Севкупно, таа е најдобра пред претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на број 1, претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард на 2. потпретседателката на САД Камала Харис на број 3 и италијанскиот премиер Џорџија Мелони на 4.

Изданието го забележа неодамна стекнатиот милијардерски статус на Свифт – проценувајќи ја нејзината моментална нето вредност на 1,1 милијарда долари, со 500 милиони долари од авторски права и турнеи, 500 милиони долари од нејзиниот музички каталог и околу 125 милиони долари во недвижен имот – како и нејзината рекордна верзија на Тејлор и рекорд Eras. Продажбата на билети за турнеја како причина за нејзиниот висок пласман. Исто така, беше истакнато дека 33-годишната поп-ѕвезда е првата музичарка што „го направи рангирањето исклучиво врз основа на нејзините песни и изведби“.

Бијонсе се наоѓа на 36-то место на листата на најмоќни жени, скокајќи за 44 места од минатогодишното рангирање на 80-тото место. Историската Греми на 42-годишната суперѕвезда победи во февруари – преку која стана најнаградуваната изведувачка на Академијата за снимање историја – заедно со успехот на нејзината ренесансна турнеја и соработките со Балмен и ги донесоа почестите, според Форбс.

Во меѓувреме, Ри доаѓа на 74-то место, иако нејзината неверојатна нето вредност од 1,4 милијарди долари сè уште го надминува онаа на Свифт и Беј (540 милиони долари). Форбс ја пофали 35-годишната пејачка-магнат за нејзините исклучително профитабилни компании Fenty Beauty и Savage x Fenty, како и нејзиниот настап во Супер Боул Halftime Show претходно оваа година.

Во јуни, сите три жени беа дел од листата на Форбс за најбогати кои сами го стекнале богатството жени во Америка, ставајќи ја Ри на 20, Свифт на 34 и Беј на 48.

„Како и секогаш, Листата на моќ за 2023 година беше одредена од четири главни метрика: пари, медиуми, влијание и сфери на влијание“, пишува во публикацијата. „Спомнувањата на медиумите и општествениот дофат беа анализирани за сите. Резултатот: 100 жени кои ги обликуваат политиките, производите и политичките борби кои го дефинираат нашиот свет“.