Танц со ѕвездите: 7 танцови движења на светските лидери (рангирање)

Врвните политичари ги користат официјалните меѓународни патувања, како и кампањите, но понекогаш немаат никаква причина да ги покажат своите таленти за танцување


 

Не сите политичари можат да го повторат танцувањето како финската премиерка Сана Марин.
36-годишната лидерка се најде на удар на критиките во четвртокот откако протекоа видеа на кои таа бујно танцува со неколку познати фински лица.
Со текот на годините, шефовите на држави и влади користеа конференции, официјални меѓународни патувања, кампањи, а понекогаш и воопшто немаа причина да ја покажат својата танцувачка способност – или недостаток на тоа.

Жирито на „Политико“ ги рангира танцовите движења на политичките лидери, од најдобрите до најнезгодните.

 

Сана Марин

На скала од 1 до 5, премиерот на Финска е првиот избор за жирито за забава на „Политико“.
На видео снимката што протече, 36-годишната лидерка се гледа како танцува воодушевено на хитовите на финските ѕвезди Петри Нигард и Анти Туиску. Марин го „скина“ подиумот, со супериорни потези и ентузијазам, а жирито на „Политико“ сметаат дека таа заслужува врвни оценки.

Видеата, каде што финските медиуми објавија дека луѓето во позадина може да се слушнат како викаат за наркотици, поттикна еден од нејзините коалициски партнери да ја повика премиерката да направи тест за дрога.
Марин возврати на критиките и рече дека „нема што да крие“.
5/5

 

Тереза Меј

Движењата на поранешната британска премиерка Тереза Меј станаа озлогласени откако таа се придружи на „Dancing Queen“ на ABBA додека одеше на сцената на конференцијата на партијата на Ториевците во 2018 година, и повторно за време на патувањето во Најроби.
Движењето со потпис на „Мајбот“ се состои од еден вид незгоден танц на роботи, но таа продолжи со самодоверба – двапати – дури и нудеше совети на професионални изведувачи за тоа како се прави тоа.

Жирито на „Политико“ ѝ даде 3 поени од можни 5 за нејзините (наводно) спонтани настапи.

3/5

 

Борис Елцин
За време на кампањата во 1996 година, поранешниот руски претседател Борис Елцин изгледаше како да прави рана верзија на „Гангнам стајл“, како што пишува Вашингтон пост.

Сличноста е впечатлива. Силно тресење на раката, движење на рамената: сè е таму. Ќе му дадеме 3 од 5 за иновација и можна инспирација за Псај (Psy) да создаде корејска верзија, која стана голем хит 15 години подоцна.
3/5

 

Борис Џонсон

Џонсон, кој ќе ја напушти Даунинг стрит во септември, откако беше сменет како британски премиер од колегите од Ториевската странка, беше виден како „разбива“ потег на видеото од крајот на јули за време на задоцнетата забава по повод неговата венчавка. „Политико“ му даде 2 поени од можни 5: За прв свадбен танц, би очекувале поголема координација.

Заедно со неговата сопруга Кери, парот го имаше својот прв танц на караоке класиката на Нил Дајмонд „Слатка Керолајн“, неофицијална химна на англиските фудбалски навивачи за време на турнирот Евро 2020, а веројатно и одавање почит на целото име на Кери, Керолин.
2/5

 

Дмитри Медведев

Дмитри Медведев беше вест во 2011 година кога на YouTube беше објавено видео од него на забава како танцува на „American Boy“ на рускиот поп бенд Комбинација. Неговите потези дури инспирираа песна „Do the Medvedev“.
Во видеото, поранешниот руски претседател незгодно се грчи од една на друга страна и бесцелно мавта со рацете.

Танцот е малку вкочанет, но несомнено подобар од неговиот сегашен препознатлив потег: се заканува на светот со нуклеарно уништување.
2/5

Емануел Макрон

За време на посетата на Лагос во 2018 година, францускиот претседател Емануел Макрон беше поканет на сцената од афробит музичарот Феми Кути.

Не изгледа како да го видел тоа. Кути игра живописно, додека Макрон целосно го користи својот единствен танцов потег: трапаво стои наоколу, кима со главата и плеска со рацете.

2/5

 

Доналд Трамп

Кога Доналд Трамп се спушти по ескалаторот на Трамп Тауер во 2015 година и објави дека се кандидира за претседател на Соединетите Држави, тој сигурно не мислеше дека тоа ќе вклучува учество во саудиски церемонијален танц со меч.

Трамп не танцува толку со мечот колку што го држи додека се движи наоколу со целосно непочитување на синхроничноста или ритамот. Му даваме еден поен затоа што случајно не осакати или обезглави никого.
1/5
(Политико)