Таџ Махал оштетен од силно невреме во Индија

Индија– Силно невреме со громови што зафати делови од северна Индија, оштети делови од музејот Таџ Махал, вклучувајќи ја и главната порта и оградата што се наоѓа под нејзините пет возвишени куполи, соопштија официјални лица .

Едно од новите седум чуда на светот, најголемата туристичка атракција во Индија е затворена уште од средината на март, како дел од мерките во борбата против пандемијата на коронавирус.

Сликите на АФП ги покажаа работниците кои ја оценуваат оградата на главниот мавзолеј, откако невремето во петокот вечерта го прегази градот Агра во северната држава Утар Прадеш.

„Една ограда од песочни камења, која беше дел од првобитната структура, е оштетена“, рече за АФП археологот Васиан Кумар Срнарнар.

Тој додаде дека немало оштетување на главната структура на споменикот на љубовта – изградена од шахот Мугал Шах Џахан како гробница за неговата сакана сопруга Мумтаз Махал, која починала раѓајќи во 1631 година.

Според извештаите на локалните медиуми, грмежи и молња во петокот убиле најмалку 13 лица во две области во Утар Прадеш.

Фаталните удари на гром се релативно вообичаени за време на сезоната монсуни јуни-октомври.

Минатата година најмалку 150 луѓе беа убиени од гром во август и септември во државата Мадја Прадеш во централна Индија.