СЗО: Вакцините да бидат достапни насекаде во светот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебрејесус ги повика денеска сите земји да обезбедат вакцините против коронавирусот да бидат достапни до загрозените насекаде низ светот, а не само за богатите држави.

Гебрејесус побара да се донираат четири милијарди долари за купување на вакцини против Ковид-19 и дистрибуција во земји со ниски и средни приходи преку системот Ковакс.

– Тоа е предизвик на кој мора да одговориме во новата година, истакна Гебрејесус во видео-порака, еден ден пред одбележување на годишнината откако Кина и пријави на СЗО први случаи на воспаление на белите дробови од непозната причина.

Тој оцени дека вакцините се огромна надеж за менување на текот на пандемијата.

– Но за да се заштити светот, мораме да обезбедиме вакцинирање за сите луѓе кои се во опасност насекаде низ светот, а не само во државите кои можат да ја набават вакцината, нагласи генералниот директор на СЗО.