Свирани гитари, делумно дизајнирани од Еди Ван Хален на аукција

САД (АП) – Две гитари во сопственост, свирени и делумно дизајнирани од покојниот Еди Ван Хален ќе одат на аукција.

Електричната гитара „ЕВХ Чарвел Арт Серија“ од 2004 година и прилагодената електрична гитара Ван Хален, изработени во неговото домашно студио со неговиот гитарски техничар Мет Брук и дадени на пријател во 1991 година, ќе бидат меѓу продажните предмети на аукцијата насловена „Икони и идоли трилогија: Рокенрол “, почнувајќи од 5 декември, објавија денес аукциската куќа Џулиен .

Двете гитари беа рачно изработени од Ван Хален во познатиот стил на повеќето негови гитари датирани од првиот албум на Ван Хален во 1978 година. Се очекува секоја од гитарите да достигне цена од 60 000 до 80 000 УСД.

Легендата на гитарата и член на Рокенрол холот на славните почина од рак на 6 октомври на 65 години. Аукцијата беше веќе во подготовка во тоа време.

„Додека се подготвувавме за нашата годишна  аукција„ Икони и идоли: Рокенрол “, се зачудивме кога ја слушнавме тажната вест за смртта на Еди Ван Хален минатата недела“, рече претседателот на аукцијата на Џулиен, Дарен Џулиен.

„Чест ни е да вклучиме на оваа аукција двајца негови иконски гитари од неговата брилијантна и блескава кариера како еден од најголемите и надарените рок-херои на гитарата.“

Аукцијата исто така вклучува и Фендер Стратокастер, свирен и скршен од Курт Кобејн на „Утеро турнеја“ на Нирвана во 1994 година, и бела ракавица со кристали, носена од Мајкл Џексон на Победничката турнеја на браќата Џексон во 1984 година.