Светна елката пред „Рокфелер“ во Њујорк


ЊУЈОРК  – Легендарната новогодишна елка пред Центарот Рокфелер беше осветлена со повеќе од 50.000 разнобојни светилки во средата навечер додека толпата се собираше во Њујорк за празничната традиција.

Огромното дрво – норвешка смрека од 12 тони и 80 стапки висока од северниот дел на Њујорк – беше осветлено во центарот Рокфелер со околу 8 километри LED жичени светла и на врвот со ѕвезда тешка 900 фунти покриена со 3 милиони сјајни светл од  кристали.

На церемонијата на отворањето на Менхетен, меѓу другите, се појавија Шер, Бери Манилоу и Кели Кларксон. Настапија и Radio City Rockettes.

Кели Кларксон

Почнувајќи од 1930-тите, традицијата на елката привлекува илјадници посетители во градот секоја година за време на празничната сезона.

Дрвото ќе остане осветлено од 5 часот наутро до полноќ секој ден до 13 јануари. На Божиќ ќе биде осветлено 24 часа.

Полицијата предупреди на потенцијалот демонстрантите да го прекинат настанот, бидејќи неодамнешните собири во Њујорк ги привлекоа активистите кои сакаат да го свртат вниманието на војната меѓу Израел и Хамас.

Бери Манилоу

Видеата објавени на социјалните мрежи покажаа голема толпа од пропалестински демонстранти, од кои многумина носеа палестински знамиња, преполни пред зградата на News Corp., недалеку од местото на елката. Во зградата се сместени Fox News, The Wall Street Journal и New York Post. Снимките од местото на настанот покажуваат како неколку демонстранти се судрија со полицијата пред зградата на медиумската компанија, но осветлувањето на елката не беше нарушено.

Минатата недела, група демонстранти кои носеа транспарент на кој пишуваше „Слободна Палестина“ накратко ја прекинаа годишната парада на Денот на благодарноста на Мејси, блокирајќи го предниот дел на парадата што плови на улицата. Тие на крајот беа приведени и парадата продолжи.