Супермоделка-дизајнерка. Хелен Кристенсен со празнична колекција

САД- Супермоделот Хелен Кристенсен (51) соработуваше со модната марка Anine Bing со седиште во Лос Анџелес на  ограничено издание на капсулна колекција на бејзик парчиња (како безжичен боди и графичка маица) и шик парчиња за ден и ноќ (како сатенски комбинезон и смарагдно зелен комбинезон). Значи, без разлика дали печете божиќни колачиња дома или сте расположени за социјално оддалечена празнична забава, линијата Anine Bing x Helena Christensen има многу празнични опции за избор.

Првото лансирање од колекцијата, инспирирано од стилот  на Кристенсен надвор од обврските во 90-тите, е достапна на Интернет со цени од 99 до 399 УСД .

Зборувајќи со People Кристенсен и Бинг откриваат дека соработката произлегува од пријателствоto – по средбата во Њујорк минатата година, данскиот супермодел и дизајнерката сфатија дека имаат многу повеќе заедничко нешто отколку само модата.

„Се сретнавме во нејзината продавница веднаш зад аголот од мојот стан во Њујорк и веднаш се пронајдовме . И двете имаме силен афинитет кон нашите дански корени, мода, уметност и фотографија, така што се чувствуваше како навистина природен состанок на умовите “, изјави Кристенсен за магазинот. Бинг (која ја лансираше својата луксузна етикета во 2012 година) вели дека супермоделот „тотално ја отелотворува“ ерата што најмногу ги инспирира нејзините дизајни.

„Деведесеттите ме направија кул. Модата во тоа време беше толку недооценета, сепак нервозна и зголемена “, споделува Бинг. „Отсекогаш ме привлекувала таа деценија за инспирација кога дизајнирав и ја концептирав колекција. Хелена целосно ја отелотворува таа ера “.

За Бинг, целата колекција на Anine Bing x Helena Christensen е посебна поради тоа што е „безвременска“ (иако е празнична линија, таа вели дека сите 10 стилови можат да се носат сезонски). Таа вели дека нејзините празнични парчиња што мора да ги има се Клаудија Блејзер во комбинација со Tејмс Паузер, додека нејзиното омилено лежерно парче е The Faye Bodysuit бидејќи е совршено под тексас.

Кристенсен се согласува, додавајќи дека фармерките со висок струк и едноставното црно боди е „секогаш добитна комбинација; или со патики и качулка или со високи потпетици и црвени усни“.

Како ви изгледа грижата за себе овие денови?

-Горе-долу секогаш беше исто за мене. Сакам да се чувствувам силно, па затоа тренирам интензивно кога сум во Њујорк. Ако сум покрај море, јас сум надвор поголем дел од денот, пливам во реки или пешачам; берам цвеќиња или садам билки. Кога сум во Данска, пливам во океанот на север или во пристаништето во градот. Мојот дом е секаде онаму каде јас се грижам за себе додека ги претворам во многу пријатни мали гнезда, кои скоро се чувствуваат како да ве прегрнуваат.

Со кого одржувате контакт со повеќето од колегшките супермодели?

– Јас сум многу блиска со Кристи Тарлингтон, Синди Крафорд, Каролин Марфи, има толку многу прекрасни жени во тој бизнис. Останувам во контакт, пишувајќи им на сите други девојки – Клаудија [Шифер], Наоми [Кембел], Татјана Патиц. Јас сум многу горд на сите нив за она што го постигнаа во нивните животи – кариерно, но што е уште поважно, и во нивниот личен живот. Тие се одлична банда за дружење.