Супербогатите одат на свадба кај најбогатиот човек на Индија

На свадбата на синот на милијардерот Мукеш Амбани ќе бидат Бил Гејтс, Иванка Трамп, Марк Цукерберг... ќе пее Ријана


Младоженците Анант Амбани и Радика Мерчант

 

За едно од најбогатите семејства во Индија, венчавката не е само свадба – тоа е спектакл дизајниран да ги заслепува дури и најбогатите и најмоќните луѓе во светот.

Во 2018 година најбогатиот човек во Индија, Мукеш Амбани, ѝ приреди на својата ќерка Иша, најскапата свадба што земјата некогаш ја видела, каде што настапуваше Бијонсе и гости присуствувале на приеми во италијанското езеро Комо, како и во Мумбаи и Раџастан, на пријавени трошоци од речиси 100 милиони долари.

Но, кој никогаш нема да биде надминат, дури и од самиот себеси, Амбани треба да фрли уште поекстравагантна афера почнувајќи од следниот месец, овој пат за свадбата на неговиот најмлад син, 28-годишниот Анант Амбани.

Весниците ширум Индија се преплавени од деталите за свадбените прослави, во кои Анант Амбани ќе се ожени со Радика Мерчант (29), ќерка на добро познато деловно семејство кое раководи со Encore Healthcare, голема индиска фармацевтска фирма.

Според листата на „Форбс“, Амбани, претседател на конгломератот Reliance Industries кој се занимава со сè, од енергија до текстил и телекомуникации, е најбогатиот човек во Азија, вреден 112 милијарди долари. Антила, 27-катната куќа на Амбани во Мумбаи, привлече глобално внимание кога беше изградена, наводно чини повеќе од 1 милијарда долари. Тој беше на листата на „Форбс“ како најскап имот во светот.

Иако целосните детали за венчавката, која се очекува да се одржи во јули, сè уште не се објавени, тридневната предсвадбена забава во март изгледа дека е раскошен настан  исполнет со ѕвездички.

Почетокот на свадбените веселби ќе биде на 1 март на тридневна забава одржана во градина од 1.200 хектари, сместена во теренот на рафинеријата за нафта во Јамнагар, во државата Гуџарат, родната на Амбани.

Се вели дека градината има дрвја со повеќе од 10 метри и најголемиот овоштарник со манго во Азија, а исто така е дом на центарот за спасување и рехабилитација на животни, кој има 2.000 спасени животни и од Индија и од целиот свет, вклучувајќи леопарди, тигри, лавови, јагуари и слонови.

Објавено е дека Ријана е резервирана како главна изведувачка, заедно со илузионистот Дејвид Блејн, додека на списокот на гости се сите, од индиски милијардери до познати личности од Боливуд, со Бил Гејтс, Марк Цукерберг и Иванка Трамп.

Околу 2.500 јадења се очекува да им бидат сервирани на гостите во текот на трите дена за да се осигура дека никогаш не го јадат истото јадење двапати.

Додека малкумина во Индија можат да си дозволат раскошни свадби слични на Амбани, бројките покажуваат дека свадбите во Индија продолжуваат да стануваат поголеми и повеличествени. Индија сега троши над 75 милијарди долари на свадби секоја година, што ја прави четврта по големина индустрија во земјата.