Супер едноставен трик за чистење на тавчето!


Јаглеродните наслаги честопати е тешко да се исчистат од тава, особено ако е таму многу години. Дури и скапите и агресивни хемикалии за домаќинство не можат секогаш да се справат со таква нечистотија.

За среќа, не мора да трошите пари на специјализирани производи за да ја исчистите вашата тава.

Наместо тоа, пробајте еден стар народен метод кој не бара големи финансиски вложувања и ќе ви помогне да се ослободите од наслагите на јаглерод.

Се што ви треба е сапун за перење. Само треба да изрендате дел од сапунот на ситно ренде. Потоа ставете ги струготини во валкана тава и додадете малку вода. Ова е секако еден од ефективни начини за чистење на изгорена тава.

Ставете ја тавата на шпорет и почекајте течноста да зоврие. По ова, само почекајте тавата да се излади, исцедете ја течноста и поминете ја површината со крпа или сунѓер. По ова, дефинитивно ќе ја исчистите саѓите што се акумулирале.