Султанката Хурем како пеперутка во Кан – ѝ се врати насмевката на лицето


Франција– Црвенокосата турска актерка Мерјем Узерли, запаметена по улогата на султанката Хурем во „Сулејман Величествениот“, беше ѕвезда на црвениот тепих на 75. Кански филмски фестивал.

Прославената германска актерка со турско потекло Мерјем Узерли (38), која ја обожававме во улогата на заносната Хурем во ТВ серијата „Сулејман Величествениот“ на црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал, се трансформираше во пеперутка.

Така барем глумеше во светло сина вечерна тоалета на Yanina Couture со виолетова машна, украсена со скап накит од Chopard за да ја надополни нејзината изведба. Магичната трансформација на гасеница во пеперутка е симболична метафора на повторното раѓање, бидејќи пеперутките ни покажуваат како можеме да ги раствориме старите модели и да се промениме во себе – обновувајќи се и еволуираме, велат експертите.

Мерјем Узерли пристигна на Азурниот брег од Јадранот, каде минатата недела се одмораше во луксузното одморалиште Портонова во Херцег Нови, Црна Гора.

На премиерата на „Топ Ган- Маверик“

Актерката е мајка на две деца, 8-годишната ќерка Лара Џуемин Узерли од врската со поранешниот вереник Кат Атеш и 16-месечната Лили Кои, чиј татко се верува дека е шест години помладиот колега на Мерием, Чаглар Ертугрул.

Во Кан, 2019

Во времето кога беше на врвот на својата слава, Узерли доживеа нервен слом поради што ликот Хурем залудно исчезна од серијата „Сулејман Величествениот“ што се снимаше во Турција. Главна причина за тоа било одбивањето на турскиот бизнисмен Џан Атеш да го признае татковството на неговата ќерка Лара Џемина. Узерли потоа се повлече од очите на јавноста и заврши на рехабилитација во Берлин. Тој дел од животот и сите грди работи што и се случија сега се јасно зад неа, а Мерјем Узерли во Кан зрачи со сигурната убавина на жената во најдобрите години и најдобрата фаза од нејзиниот живот. (Глориа.хр)

Во филмот „Сулејман величенствениот“ како султанката Хурем