На Трамп може да му се суди за настаните на Капитолот, одлучи судијата


 

Доналд Трамп не е имун од гонење во неговиот случај за мешање во изборите во Вашингтон, пресуди федералниот судија во петокот, отфрлајќи го обидот на републиканецот да го попречи случајот што го товари за заговор за поништување на претседателските избори во 2020 година.

Одлуката на американската окружна судијка Тања Чаткан значи остро отфрлање на предизвиците што тимот на одбраната Трамп ги покрена на обвинението со четири точки пред судењето што се очекува да се фокусира на повеќестраните напори на републиканецот да ги поништи изборите на кои победи демократот Џо Бајден.

Иако судијата го отфрли експанзивниот поглед на Трамп за претседателската моќ, наредбата можеби нема да биде последниот збор во правната борба. Се очекува адвокатите на Трамп, кој негираше дека сторил нешто лошо, брзо да поднесат жалба за борба против, како што велат, нејасното правно прашање.

Во нејзината пресуда, Чаткан рече дека канцеларијата на претседателот „не дава доживотна пропусница ‘излезете без затвор’“.

„Поранешните претседатели не уживаат посебни услови за нивната федерална кривична одговорност“, напиша Чаткан. „Обвинетиот може да биде предмет на федерална истрага, обвинение, гонење, осуда и казна за какви било криминални дејствија преземени додека бил на функцијата“.

Чаткан, исто така, ги отфрли тврдењата на Трамп дека обвинението ги крши правата на слободата на говорот на поранешниот претседател. Адвокатите на Трамп тврдеа дека тој е во рамките на неговите права од Првиот амандман да го оспори исходот од изборите и да тврди дека тие биле извалкани со измама, и ги обвинија обвинителите за обид за криминализирање на политичкиот говор и политичкото застапување.

Но, Чаткан рече дека „добро е утврдено дека Првиот амандман не го штити говорот што се користи како инструмент за кривично дело“.

„Обвинетиот не се гони само за давање лажни изјави… туку за свесно давање лажни изјави за поттикнување на криминален заговор и попречување на изборниот процес“, напиша таа.

Нејзината пресуда доаѓа истиот ден кога федералниот апелациски суд во Вашингтон пресуди дека тужбите покренати од демократските пратеници и полицајци кои го обвинија Трамп за поттикнување на бунтот во Капитол на САД на 6 јануари 2021 година, може да продолжат.

Апелацискиот суд во тој случај ги отфрли големите тврдења на Трамп дека претседателскиот имунитет го штити од одговорност, но ја остави отворена вратата за него да продолжи да се бори, како што продолжуваат случаите, да се обиде да докаже дека неговите постапки биле преземени од неговата официјална функција како претседател.

Адвокатскиот тим на Трамп тврдеше дека кривичното дело, кое треба да оди на судење во март, треба да биде отфрлено бидејќи фаворитот на републиканските претседателски избори во 2024 година е заштитен од гонење за дејствија што ги презел додека ги исполнувал своите должности како претседател. Тие тврдат дека дејствијата опишани во обвинението – вклучително и притисокот на државните функционери за спроведување на изборите – се сведуваат на сржта на одговорностите на Трамп како врховен командант.

„Наспроти тежината на таа историја, Обвинетиот во суштина тврди дека бидејќи ниту еден друг поранешен претседател не бил кривично гонет, би било неуставно да се започне сега“, напиша Чаткан. „Но, иако гонењето на поранешен претседател е без преседан, исто така се и наводите дека претседателот ги извршил криминалите за кои обвинетиот се товари“.

Тимот на специјалниот советник Џек Смит рече дека нема ништо во уставот, ниту во судскиот преседан, за да се поддржи идејата дека поранешен претседател не може да биде кривично гонет за криминално однесување извршено додека бил во Белата куќа.

„Обвинетиот не е над законот. Тој е предмет на федералните кривични закони како и повеќе од 330 милиони други Американци, вклучувајќи членови на Конгресот, федерални судии и секојдневни граѓани“, напишаа обвинителите во судските документи.

Тоа е еден од четирите кривични случаи со кои се соочува Трамп додека се обидува да ја врати Белата куќа во 2024 година. (АП)