Строг костум и маска: Стилот на Меланија Трамп за првата претседателска дебата

САД– Првата дама Меланија синоќа присуствуваше на првата претседателска дебата во редок изглед за неа – маска. Г-ѓа Трамп носеше скроен црн костум на настанот, што се одржа на Универзитетот „Кејс Вестерн Резерв“ во Кливленд, Охајо. Таа исто така носеше едноставна маска за лице – широко препорачана здравствена претпазливост за да се спречи ширењето на пандемијата Ковид-19, која досега уби повеќе од 200.000 Американци.

Меланија Трамп претходно прозборе за пандемијата за време на својот говор на Националната конвенција на Републиканците во август. „Сочувствувам  за сите што изгубиле некој близок и молитвите се со оние кои се болни или страдаат“, рече таа. „Знам дека многу луѓе се вознемирени, а некои се чувствуваат беспомошни. Сакам да знаеш дека не си сам “.

Таа на својот профил на Инстаграм има објавено и PSA кои носат маска и е видена како носи маски за време на јавни настапи. Нејзиниот сопруг во најголем дел одби да носи маска, и покрај огромните докази дека маските можат да помогнат во запирање на пандемијата. Тој исто така не се залагаше за мандат за национална маска.

Ниту Трамп ниту Бајден не носеа маски додека излегоа на сцената за настанот, „Политико“ објави дека двете страни се договориле пред дебатата.„Политико“ исто така објави дека публиката ќе биде помала и дека присутните ќе бидат тестирани за вирус пред настанот.

Во публиката, д-р Џил Бајден носеше маска, но не и други членови од семејството Трамп како Иванка Трамп, Тифани Трамп, Ерик Трамп,…