Страшно невреме во Швајцарија, тројца исчезнати – затрупани со камења


Четири лица се затрупани во одрон на карпи по силна бура во швајцарскиот регион Грисонс на југоистокот на земјата. Една жена е спасена утрово во близина на селото Лостало северно од езерото Комо, извести денеска регионалната полиција.

Туристичкото одморалиште Зермат на Матерхорн на швајцарските Алпи е отсечено од надворешниот свет поради закана од поплави. Потрагата по другите три исчезнати лица утрово се уште трае.

Бројни бури и врнежи
Од вчера има бројни грмежи и обилни врнежи од дожд, поплави и одрони, извести регионалната полиција.

Долината Месолчина јужно од преминот Сан Бернардино на италијанската граница е особено тешко погодена, велат тие. Неколку десетици луѓе се евакуирани од своите домови како мерка на претпазливост, а патиштата се поплавени, велат тие.

Полицијата предупредува
Полицијата предупреди да не се влегува во подрумите и подземните паркинзи и го повика населението да се држи подалеку од поплавените подрачја. Делницата од автопатот на границата со Италија мораше да биде затворена поради свлечиштето.

Две мали реки се излеале од коритото во Зермат. Железничката линија меѓу Висп и Зермат засега останува затворена поради опасност од поплави, објави во саботата наутро железничката пруга Матерхорн-Готард.

Затворен е и патот до селото. Градоначалничката Роми Бинер-Хаузер во изјава за швајцарското радио изјави дека сите гости на одмор се безбедни. На оние кои не можеа да дојдат или да заминат ќе им биде обезбедено сместување, рече таа.

Главната шопинг улица не е погодена, а рестораните и продавниците се отворени, изјави вработен во туристичката канцеларија.