Стотици украински војници заробени во хаотичното повлекување од Авдиивка

Загубата на Авдиивка не е толку стратешки голема, колку што за моралот е важно хаотичното повлекување и проблемот да се регрутираат нови војници


Украинска хаубица кај Авдиивка гаѓа врз руски позиции (Фото: Њујорк тајмс)

 

Стотици украински војници можеби се заробени при напредувањето на руските единици или исчезнале за време на хаотичното повлекување на Украина од источниот град Авдиивка, според високи западни функционери и војници кои се борат за Украина. Тоа е катастрофална загуба што може да му нанесе удар на веќе ослабениот морал.

Руското заземање на Авдиивка се појави како значајна симболична загуба за украинските трупи, знак за влијанието на бојното поле на неуспехот на американскиот Конгрес да одобри поголема воена помош бидејќи сè помалите резерви на артилериски гранати го отежнуваат одржувањето на линијата.

Проценките за тоа колку Украинци биле заробени или исчезнати варираат, а прецизното броење можеби нема да биде можно додека Украина не ги зацврсти новите одбранбени линии надвор од градот. Но, двајца војници кои знаеле за повлекувањето на Украина проценуваат дека 850 до 1.000 војници се чини дека се заробени или исчезнале. Западните официјални лица рекоа дека опсегот изгледа точен.

Американски официјални лица велат дека загубата на Авдиивка не е значајно стратешко назадување, тврдејќи дека руските придобивки во источна Украина нема нужно да доведат до колапс на украинските линии и дека Москва веројатно нема да може да пиокрене уште една голема офанзива.

Но, фаќањето на стотици војници може да ја промени таа пресметка. Американски официјални лица во последните денови рекоа дека моралот веќе еродира меѓу украинските војници, по неуспешната контраофанзива минатата година и смената на високиот командант. Поради тие проблеми, рекоа официјалните лица, украинската војска се мачи со регрутирање.

Украинските воени претставници рекоа дека сакаат да мобилизираат уште 500.000 луѓе, но барањето наиде на политички отпор и е блокирано во парламентот. Заробувањето на стотици војници, особено оние со искуство на бојното поле, би ја направило потребата од повеќе војници поакутна и би ги комплицирало напорите за повеќе регрутирање.

Како резултат на тоа, падот на Авдиивка може да биде поважен отколку што првично изгледаше.

Украинска хаубица кај Авдиивка (Фото: Њујорк тајмс)

Украинската воена команда призна дека некои војници биле заробени при повлекувањето од Авдиевка, но се обиде да ги минимизира бројките и значењето.

Во саботата генерал Олександар Тарнавски, командант на украинската војска која се бори во областа, на апликацијата за пораки Телеграм рече дека повлекувањето поминало според планот, но „во последната фаза од операцијата, под притисок на супериорните сили на непријателот, некои украински војници паднаа во заробеништво“. Тој не откри колку војници биле заробени.

Висок украински функционер инсистираше на тоа дека само шест војници биле заробени во повлекувањето од градот. Тие војници, од 3. одделна јуришна бригада, беа заробени откако им снема муниција и ја загубија комуникацијата со украинската војска, рече официјалниот претставник.

Но, некои војници и западни функционери рекоа дека неуспехот да се изврши уредно повлекување и хаосот што се случи во петокот и саботата додека се распадна одбраната, се директно одговорни за, како што изгледа, значителен број заробени војници.

Тие рекоа дека повлекувањето на Украина било лошо планирано и почнало предоцна. Војниците и западните официјални лица зборуваа под услов да останат анонимни за да разговараат за чувствителните разузнавачки проценки кои се во спротивност со изјавите на украинската влада.

Повлекувањето под засилен артилериски оган, беспилотни летала и воздушни напади е еден од најтешките воени маневри, предизвикувајќи ги командантите да ги минимизираат загубите на животи и да им овозможат на единиците да се вратат назад без да отстапат повеќе земја од планираното.

Врз основа на интервјуата со војниците, украинските сили не беа подготвени за тоа колку што брзо се зголемуваше рускиот напредок во Авдиевка минатата недела.

Украина се обиде да купи време за своите редовни пешадиски сили да се повлечат надвор од градот, користејќи ги силите за специјални операции и елитната 3. одделна јуришна бригада за да го покрие повлекувањето. Но, единиците не можеа да го забават рускиот напредок или да го извлечат секој украински војник.

Високи украински функционери велат дека руските сили претрпеле големи загуби во битката. Русија ја зазеде Авдиивка со масовни воени сили, испраќајќи трупи и оклопни возила додека не се преклопи украинската одбрана. Илјадници руски војници беа убиени и ранети, соопштија официјални лица.

Хаотичното повлекување не е неизбежно. Според американските стратези, повлекувањето на војниците без преземање големи загуби е тешко, но можно, доколку се направи во намерна, неизбрзана операција.

Во Авдиивка, Украина се чинеше дека чекаше премногу долго за да почне да се повлекува, а трескавичното повлекување брзо стана скапо.

За Украинците, предизвикот за повлекување од Авдиивка беше надополнет со фактот дека Русија го опколи градот од речиси три страни. Еден асфалтиран пат беше најисплатливиот пат за влез и излез од градот. Тој пат, кој украинските војници го нарекоа патот на животот, беше под директна закана претходно овој месец, што го направи повлекувањето многу поопасно.

Кога украинските сили почнаа да се повлекуваат, непроверените видеа и фотографии со отворен код покажаа единици како се повлекуваат под артилериски оган и тела расфрлани по патиштата и низ дрворедите. Украинските воени единици долго време се мачеа да комуницираат меѓу себе бидејќи често имаат различна радио опрема. Војниците со знаење за повлекувањето рекоа дека проблемите во комуникацијата биле фактор за повлекувањето, што довело до заробени, убиени и ранети војници.

Војниците со кои разговараше „Њујорк тајмс“ сугерираа дека некои единици се повлекле пред другите да бидат свесни за повлекувањето. Тоа ги доведе единиците оставени во опасност од опкружување од Русите.

Од почетокот на војната пред речиси две години, руските сили се обидоа да ги опколат и заробат украинските сили. Додека добро подготвената одбрана и надземните беспилотни летала спречија многу од тие маневри да успеат, во Авдиивка, руското опкружување изгледа дека функционираше. Западните официјални лица сугерираат дека маневрот бил една од причините зошто војниците биле заробени за време на повлекувањето.

Непроверените видеа објавени на социјалните мрежи, исто така, покажаа дека руските сили егзекутираат украински војници во и околу Авдиивка. Во неделата, обвинителството во источниот украински регион Донецк на Телеграм објави дека започнува истрага за „пукањето на невооружени украински воени затвореници во Авдиивка и Веселе“.

Се чини дека самиот Кремљ не бил подготвен за брзината на украинскиот колапс во Авдиивка. Честопати, пропагандата на Кремљ, протуркана преку државните медиуми, ги води темите на руските социјални медиуми, рече Џонатан Теубнер, извршен директор на FilterLabs AI, која ги проучува руските пораки и јавното мислење. Но, како што пропадна украинската одбрана во Авдиевка, дискусиите на руските социјални медиуми почнаа да се менуваат пред Кремљ да се реши за нови пораки.

„И Русија не беше навистина подготвена за ова, во смисла на подготвен пропаганден блиц“, рече Теубнер. „Тие сега се нафрлија на тоа, но сè уште не успеаја да започнат успешна кампања за координирани пораки“.

Воените заробеници се еден од најголемите предизвици за моралот во секоја војна. Украина постојано ја притиска Русија да се согласи на размена на затвореници.

Од ноември, украинската влада соопшти дека Русија има 3.574 украински воени лица во заробеништво.

Во јануари Украина употреби ракета „Патриот“ обезбедена од Западот за да собори руски товарен авион за кој властите мислеа дека носи проектили и муниција. Руските власти соопштија дека превезувале украински воени заробеници. Американски официјални лица рекоа дека се чини веројатно дека некои украински затвореници биле во авионот. (Њујорк тајмс)