Стивен Спилберг номиниран за Оскар за најдобар режисер во 6 различни децении


САД- Стивен Спилберг го зацврстува тронот во Холивуд.

Откако неговата номинација за режија на „West Side Story“ во 2022 година го направи првиот човек кој добил номинации за најдобар режисер во шест различни децении, 76-годишниот холивудски ветеран е ненадминлив со новиот филм  The Fabelmans.

Покрај номинациите за најдобар режисер, The Fabelmans – полуавтобиографската драма на Спилберг инспирирана од неговото детство пред да стане младиот режисер – доби и признание на Академијата за најдобар филм (за кој Спилберг доби уште една номинација како продуцент), најдобра актерка ( Мишел Вилијамс), категории за најдобра споредна машка улога (Џад Хирш), најдобро сценарио (оригинално сценарио), најдобар дизајн на продукција и најдобра музика (оригинална музика).

Филмот на 10 јануари освои „Златен глобус“ за најдобар филм и режија, а за наградата „БАФТА“ е номиниран само за сценарио.