Стинг од Варшава : Ако не ја браниме демократијата, ќе ја изгубиме


 

Полска–  Поп-ѕвездата Стинг (70) сподели итна политичка порака за време на концертот во Варшава, Полска во саботата.

Пејачот го прекина својот настап за да се повика на толпата во врска со војната во Украина и зголемените закани за демократијата.

Нарекувајќи ја инвазијата во земјата од рацете на руските сили „апсурд заснован на лага“, изјавата беше изразена преку полскиот актер Мачеј Штур, кој Стинг го покани на сцената да глуми како преведувач, како што објави Асошиетед прес.

Изведувачот предупреди дека демократијата е „во голема опасност да биде изгубена доколку не ја браниме“.

„Алтернативата на демократијата е затвор, затвор на умот. Алтернативата на демократијата е насилство, угнетување, затвор и молк“, додаде тој.

Позиционирањето на Полска како погранична нација на Украина е без сомнение значајно бидејќи таа стана место за засолниште за Украинците кои бегаат од својата татковина. Повеќе Украинци раселени од конфликтот почнаа да живеат во Полска од која било друга нација.

Стинг ја осуди војната, истакнувајќи дека верува дека таа се заснова на лага овековечена од руската влада и ги повика присутните да не ги „голтаат“ таквите невистини.

„Војната во Украина е апсурд заснован на лага“, продолжи тој. „Ако ја проголтаме таа лага, лагата ќе не изеде.

Ѕвездата беше дочекана со громогласен аплауз за време на настанот, одржан на Националниот стадион во Варшава. Возбудливиот повик за акција потоа беше проследен со песната „Fragile“, која може да се пофали со наратив против насилството.

Откако Владимир Путин ја започна инвазијата на Украина во февруари, Обединетите нации проценуваат дека над 15.000 ги загубиле животите во конфликтот.

Песната на Стинг „Russians,“ од 1985 година, која беше инспирирана од нуклеарниот план од ерата на Студената војна, доби ново значење во последно време. За време на концертот во јули во Шато де Шамбор во Франција, тој ја посвети песната на Украина.