Стилот на Меланија Трамп на Г-7: Од Келвин Клајн до Гучи

Франција – Меланија и Доналд Трамп викендов беа ѕвездите во Биариц на Самитот Г-7, група во која се седумте најголеми индустриски земји во светот. Американскиот претседател со однесувањето и чудните предлози, а првата дама на САД со совршените аутфити.

Меланија Трамп за вечерните свечености носеше црвен фустан од брендот „Александар Меквин“, дизајниран од Сара Бартон. Познавачите би можеле да го толкуваат изборот на британски бренд како гест кон Велика Британија или, пак, впечатливата боја како онаа на јапонското знаме. Но стилистот на „ФЛОТУС“, Ерве Пјер, не е човек што би испраќал тајни пораки. Тивко мачен во својот пристап, тој постојано разгледува продавници во потрага по потенцијална облека што би одговарала за настаните на првата дама. Сите нејзини избори на гардероба се презентирани, дискутирани и потоа таа ја носи последната одлука.

Претходно истиот ден за обиколката на соседното село Есплет, таа на некој начин го поддржа поранешниот дизајнер на „Келвин Клајн“, Раф Симонс, носејќи бел фустан без ракави со долг појас од една од неговите колекции пред две сезони. Како војвотката од Кембриџ, „ФЛОТУС“ не се спротивставува на носење дизајнерски етикети од минатите сезони. Меланија Трамп исто така носеше веќе испробана јакна „шанел“ за заминувањето во петокот со авионот „Ер форс 1“ и фустан „келвин клајн“ од ерата на Симонс – светложолт, бел и силна розова – во саботата во Биариц.

Црвената и белата, исто така, беа избраните бои во неделата за модерната прва дама Брижит Макрон на Франција, каде што членовите на женскиот тим – Јапонката Аке Абе и сопругата на претседателот на Светската банка, Дејвид Малпасе, Адел, меѓу другите – ја посетија и градината во градот, опремена со традиционални куќи на Лабурд. Тие, исто така, фатија традиционален музички перформанс во црквата од 16 век Сен-Етјен.

Една забележително неприсутна партнерка на фотографијата од групата Г-7 беше партнерката на Џонсон, Кери Симондс, која останала во САД, наводно поради работни обврски. Таа беше на вестите минатата недела откако беше одбиена за влез во САД, што наводно било поради нејзиното патување во Сомалиланд. Другите сопруги на Г-7 продолжија како и секогаш, насмеани и во постојан разговор.

Самостојниот дизајнер, француско-американскиот државјанин Пјер, беше во Франција претходно ова лето за да го покаже својот бренд „Ателје Каито“ за Ерве Пјер. Тој и неговиот партнер Николас Каито добија неколку нови ангажмани, вклучувајќи и неколку американски. Но фустаните на Пјер би биле за првата дама. Како што кажуваат и неговите соработници, работата зборува погласно од зборовите.

Оваа година, средбата на Г7, група во која се седумте најголеми индустриски земји во светот, би можела да мине без усвојување заедничка изјава и ритуалот на договарање компромисна формулација. Според западните медиуми, причината е едноставна – не може да има кавга за документ кој не постои.

Главна тема годинава на лидерите на Франција, САД, Велика Британија, Канада, Германија, Италија и Јапонија се дигиталниот данок, како и еволуирачката улога на дигиталните и криптовалутите како што е либра, која Фејсбук планира да ја пушти во оптек следната година. Прашањата од поширок опсег, како што е глобалната финансиска стабилност, сè повеќе се обработуваат на ниво на Г20, поширок форум кој ги опфаќа земјите со брзорастечки економии.