Стилистот на Ријана назначен за уметнички директор на оригинален француски бренд

Франција– Францускиот бренд „The Kooples “ го ангажираше стилистот на поп-ѕвездата Ријана, Том Ван Дорп, да биде нејзин нов уметнички директор.

Белгиецот Ван Дорп ја започна својата кариера како моден уредник на V Magazine во Њујорк, и на таа позиција се задржа 12 години. Тој продолжи да работи како стилист и креативен консултант со брендови и поединци како Келвин Клајн, Хуго Бос, Макс Мара и, се разбира, Ријана.

Ван Дорп беше одговорен за стилизирање на шоуто на Риjана Fenty Savage во 2018 година, во кое беа прикажани чевли од Ада Кокосар. Исто како Кокосар, Ван Дорп е дел од новиот бран на уметнички директори кои продолжиле во сферата на дизајнот по кариерата како уредници и стилисти.

Сепак, дури и пред назначувањето на Ван Дорп, сепак имаше заедничка врска помеѓу Ријана и „The Kooples “ . И брендот и ѕвездата соработуваа со „Пума“.

Според брендот, Ван Дорп ќе биде одговорен за поставување на нова глобална креативна визија за женските и машките колекции, и модни додатоци, и зајакнување на неговата глобална позиција.

„Среќни сме што го пречекавме Том. Неговата глобална визија, неговата креативност и чувството за софистицирана елеганција ќе бидат одлични средства за зајакнување на уникатната слика на нашиот бренд, изјави извршниот директор на „The Kooples “ Роман Гиние.

„Воодушевен сум што се придружувам на семејството „The Kooples “. Отсекогаш сум го сметал за најживописен оригинален модерен моден бренд. Неговото карактеристично правило за кршење на ДНК е порелевантно од кога и да било денес и јас со нетрпение очекувам да истражувам нови изрази на неговиот стил на трговска марка, создавајќи утре од него икона меѓу брендовите, додаде Ван Дорп.

The Kooples “ беше купен во 2019 година од МФ Брендс.